2 zdjęcia
remont dom handlowy
remont dom handlowy
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

– Remont będzie raczej drobny, żeby nie powiedzieć kosmetyczny – zapowiada Elżbieta Kordala, prezes Śródmiejskiej Spółdzielni Spożywców Społem w Łodzi, do której należy budynek. – Łodzianie zauważą głównie zmianę kolorystyki, bo elewacje Magdy już wymagały odświeżenia. W porozumieniu ze służbami konserwatorskimi ustaliliśmy, że parterowa kondygnacja będzie ciemnoszara, a tynkowane ściany zewnętrzne powyżej, obecnie łososiowe, pokryte zostaną przełamaną bielą. Ciemnoszary będzie też szyld Magda w narożniku budynku.

POLECAMY

fot. mat. pras / ŁÓDŹ.PL
"Vogue" poleca Łódź. Co zobaczyć i gdzie zjeść według prestiżowego magazynu? [ZDJĘCIA]
fot. LODZ.PL
Dworzec Kaliski jakiego nie znacie. Świadkował dramatom, grał w filmach i je... pokazywał!
"Dzianina", "Czółenka", "Paragraf". Łódzkie rzeźby Andrzeja Jocza [ZDJĘCIA]

Poza malowaniem koniecznym naprawom poddany zostanie także dach gmachu. Jeśli harmonogramu prac nie pokrzyżuje pogoda, powinny one zakończyć się najpóźniej w połowie grudnia.

Niestety, mimo dużych chęci spółdzielcy na razie nie pokuszą się o przywrócenie neonu DH Magda, który nie świeci już od tak wielu lat, że młodsi łodzianie w ogóle go nie pamiętają. Być może będzie to możliwe w przyszłości.

Teatr i McDonald’s

Działka, na której stoi Magda, ma ciekawą historię. Na początku XX w. istniał tam teatr Urania należący do Teodora Junoda i Eduarda Vortheila. Na jego deskach debiutował syn Junoda, Eugeniusz Bodo, późniejszy gwiazdor polskiego kina okresu międzywojennego.

Dom Handlowy Magda oddano do użytku w 1967 r. Przez lata był bardzo popularnym punktem handlowym ul. Piotrkowskiej, a zasłynął też dzięki pierwszej otwartej w Łodzi restauracji sieci McDonald’s, którą otwarto tam w 1995 r. Funkcjonowała 20 lat aż do zamknięcia jej w 2015 r. – lokal nie spełniał już standardów sieci.