Przygotowanie sali chorych - o czym pamiętać?

 

Aby zapewnić pacjentom jak najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz higieny podczas wizyty w placówce ochrony zdrowia, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie sali chorych. Tylko wdrożenie właściwych procedur umożliwia minimalizację ryzyka przenoszenia szkodliwych bakterii czy wirusów. Takie czynności powinny być obowiązkowo podejmowane w celu przygotowania pomieszczenia do przyjęcia kolejnego pacjenta – o czym należy pamiętać?

Wyposażenie sali chorych – jak je przygotować?

Warunki w sali chorych, w której przebywają pacjenci, są tak samo istotne jak fachowa oraz troskliwa opieka ze strony personelu medycznego. Wpływają one na samopoczucie osoby chorej oraz jej powrót do zdrowia. Z tego powodu obowiązkiem personelu jest odpowiednie przygotowanie sali chorych – należy to wykonać każdorazowo po wypisie pacjentów czy przenoszeniu ich do innej placówki. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Łóżko

Kluczowym elementem wyposażenia sali chorych jest łóżko. Pacjenci spędzają na nim znaczącą część swego pobytu w placówce ochrony zdrowia. Ponadto, to właśnie na łóżku przeprowadzana jest kontrola stanu zdrowia oraz do niego podawane są leki. Do stałych elementów wyposażenia każdego szpitalnego łóżka w sali chorych należy materac.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie umyć i zdezynfekować łóżko – pozwoli to zniwelować ryzyko przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów. Ponadto, personel dba o oczyszczenie materaca, gdyż poprzedni pacjent spędzał na nim większość pobytu w szpitalu.

Pościel medyczna

Jednorazowa pościel medyczna, w której skład wchodzi prześcieradło, poszwa na kołdrę i poduszkę, stanowi higieniczne zabezpieczenie łóżka pacjenta. Komplet pościeli medycznej pozwala na skuteczną ochronę przed zabrudzeniami, a także ogranicza ryzyko przenoszenia patogenów, zapobiegając krzyżowym zanieczyszczeniom. Przygotowanie sali chorych do wizyty kolejnego pacjenta obejmuje zdjęcie brudnej pościeli oraz założenie nowej.

Wysokiej jakości pościel medyczna pozytywnie wpływa na komfort odczuwany przez pacjentów. Dostępna jest ona tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Posciel-medyczna/318.

Szafki przyłóżkowe i krzesła, taborety

Szafki przyłóżkowe w sali chorych zapewniają pacjentom odrobinę prywatności – są one doceniane w szczególności przez osoby, które spędzają w szpitalu dłuższy czas. To własna przestrzeń pacjenta, w której może przechowywać on m.in. jedzenie, telefon, książki czy gazety. Z kolei krzesła i taborety służą nie tylko pacjentowi, ale również osobom go odwiedzającym. Można na nie również odkładać pościel podczas pielęgnacji pacjenta w łóżku bądź prześcielania łóżka.

Personel placówki medycznej powinien każdorazowo dezynfekować wymienione meble, aby przygotować je do użytkowania przez kolejnych pacjentów.

Podłoga i ściany

Podłoga w salach powinna być wykonana z trwałych materiałów, a także posiadać gładką, antypoślizgową powierzchnię, która jest odporna na działanie myjąco-dezynfekujących preparatów. Podobnie w przypadku ścian. Mycie i dezynfekcja takich powierzchni jest niezbędnym elementem przygotowania sali chorych.

Przygotowanie sali chorych – podsumowanie

Podsumowując, przygotowanie sali chorych jest niezbędne po wypisie pacjenta bądź przeniesieniu go do innego pomieszczenia czy placówki medycznej. Cała procedura obejmuje zdjęcie brudnej pościeli medycznej i założenie czystej, mycie oraz dezynfekcję łóżka oraz materaca, jak i mycie i dezynfekcję pozostałych powierzchni – szaf przyłóżkowych, blatów, umywalek, klamek, ścian czy podłogi. Czynności te zapewniają pacjentom nie tylko odpowiedni poziom bezpieczeństwa i higieny, ale również znacząco wpływają na ich komfort podczas pobytu w placówce ochrony zdrowia.