Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet nowotwór, a przy tym choroba, która przez długi czas nie daje żadnych objawów. Wykryta w późnym stadium może spowodować przerzuty do innych narządów, np. płuc, wątroby, mózgu lub kości, dlatego najważniejszym czynnikiem warunkującym całkowite wyleczenie jest odpowiednio wczesne postawienie diagnozy. Możliwe jest to dzięki profilaktyce i regularnym badaniom, w tym samokontroli wykonywanej przez kobietę.

POLECAMY

fot. ENVATO ELEMENTS
Oddawanie krwi krok po kroku. Ile krwi się oddaje? Co ile można oddawać krew? Fakty i mity [ZASADY]
fot. mat. pras / ŁÓDŹ.PL
"Vogue" poleca Łódź. Co zobaczyć i gdzie zjeść według prestiżowego magazynu? [ZDJĘCIA]

Czynniki ryzyka rozwoju raka piersi

Do czynników ryzyka rozwoju raka piersi należą: predyspozycje genetyczne (zachorowania w rodzinie), wystąpienie pierwszej miesiączki przed 12. rokiem życia, wejście w okres menopauzy po 55. roku życia, brak potomstwa lub urodzenie pierwszego dziecka po ukończeniu 35 lat oraz długotrwała hormonalna terapia zastępcza. Bardziej narażone na wystąpienie tej groźnej choroby są również kobiety po 50. roku życia, spożywające dużo tłuszczów zwierzęcych, pijące alkohol i otyłe. Warto jednak wiedzieć, że brak występowania wyżej wymienionych czynników ryzyka nie świadczy o tym, że choroba się nie rozwinie. 

Objawy raka piersi

Rak piersi przez bardzo długi czas może przebiegać bezobjawowo. Do sygnałów, których nie należy bagatelizować, lecz trzeba skonsultować ze specjalistą, należą:

  • wyczuwalny guz w piersi, 
  • zmiana wielkości i kształtu piersi,
  • wciągnięcie skóry piersi lub brodawki,
  • wyciek z brodawki sutkowej, 
  • zaczerwienienie i/lub zmiana napięcia skóry piersi.

Objaw skórki pomarańczowej (zaczerwienienie i obrzęk skóry piersi z widocznymi drobnymi dołeczkami) i owrzodzenie skóry również świadczą o miejscowym zaawansowaniu procesu nowotworowego. Do typowych objawów raka zalicza się też powiększenie pachowych węzłów chłonnych.  

POLECAMY

Restauracje w Łodzi, za którymi tęsknią łodzianie! Zniknęły z kulinarnej mapy bezpowrotnie [ZDJĘCIA]
fot. ŁÓDŹ.PL
Najpiękniejsze mozaiki XX w. w Łodzi. Naprawdę jest co podziwiać! [ZDJĘCIA]

Profilaktyka raka piersi

Profilaktyka raka piersi w dużej mierze opiera się na prowadzeniu zdrowego stylu życia. Przy nadwadze zaleca się redukcję masy ciała, warto też unikać alkoholu, zdrowo się odżywiać (jeść dużo warzyw i mało produktów wysokotłuszczowych) i być aktywną fizycznie. Kluczowe jest również regularne wykonywanie badań, takich jak mammografia i/lub USG oraz samobadania piersi. Mammografia jest najważniejszą metodą obrazowania piersi. Zaleca się przeprowadzać ją co 2 lata. Pozwala na wykrycie zmiany nowotworowej na wczesnym etapie choroby, kiedy nie jest ona jeszcze wyczuwalna. USG jest badaniem stosowanym najczęściej u młodych kobiet. Wspomaga ono i uzupełnia mammografię, szczególnie w diagnostyce tzw. gęstych piersi. Samobadanie piersi polega na oglądaniu piersi przed lustrem oraz badaniu ich poprzez dotyk. Instrukcje dotyczące takiej domowej kontroli można znaleźć w internecie lub w formie broszur w przychodniach. 

Zmniejszenie ryzyka zachorowalności na raka piersi lub zwiększenie szans na jego wyleczenie jest możliwe. W tym celu warto wyeliminować czynniki ryzyka, na które ma się wpływ oraz regularnie się badać.