Wybór systemu grzewczego w dzisiejszych czasach może przyprawić o ból głowy. Na rynku mamy dostępne kotły gazowe, fotowoltaikę czy gaz. Jednak jeśli chodzi o oszczędność i wpływ na środowisko, to pompy ciepła nie mają sobie równych. Coraz większa liczba osób w Polsce decyduje się na takie rozwiązanie, najczęściej przy montażu fotowoltaiki. W dzisiejszym artykule opisujemy czym jest pompa ciepła i jaka jest zasada jej działania. Mamy nadzieję, że dzięki tej publikacji łatwiej będzie wam podjąć decyzję o jej montażu. Życzymy miłej lektury.
Czym jest pompa ciepła?
Pompy ciepła są jednym z najrozsądniejszych, najbardziej efektywnych i najbardziej ekologicznych sposobów uzyskania ciepłej wody czy ogrzewania domu. Ich popularność nie jest związana tylko z ochroną środowiska, ale również rosnącymi cenami takich paliw jak węgiel, olej opałowy czy gaz. Czym jest to urządzenie o niskim koszcie eksploatacji, wysokim komforcie użytkowania? Wyjaśniamy poniżej
Pompa ciepła to urządzenie, które korzysta z zasobów naturalnych, tzw. OZE, czyli:
- ciepło geotermalne,
- ciepło wód gruntowych i powierzchniowych,
- ciepło powietrza.
Jednak pojęcie ciepła w przypadku pomp ciepła jest rozumiane nieco inaczej niż w potocznym znaczeniu. Temperatury wód gruntowych często utrzymują się na poziomie ok 10°C, które ciężko określić jako wystarczające do ogrzania domu. Jednak te urządzenia korzystają pewne naturalne zjawiska fizyczne, które przekształcają zimno w ciepło (i na odwrót), a przy tym zużywa minimalne ilości energii elektrycznej. Oczywiście im mniejsza różnica między temperaturami wody, gruntu czy powietrza, a pożądaną przez nas temperaturą w domu, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej. Jak opisywaliśmy wcześniej, istnieją różne zasoby, z których pompa ciepła może korzystać. Dlatego dzielą się na trzy typy. Jakie są rodzaje pomp ciepła? Wyjaśniamy poniżej
Fotowoltaika w łódzkim to świetne rozwiązanie na oszczędność energii i montaż pompy ciepła.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Pompy ciepła dzielone są na różne rodzaje ze względu na źródło dolne, czyli miejsce skąd pozyskiwana jest energia, oraz źródło górne, czyli medium grzewcze w systemie ogrzewania budynku. Gdy bierzemy pod uwagę źródło dolne, wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła:
- gruntowe – nazywane solankowymi lub glikolowymi. W tym przypadku energia pobierana jest z gruntu,
- wodne – energia pobierana jest z wód gruntowych lub zbiorników wodnych,
- powietrzne – energia pobierana jest z powietrza na zewnątrz budynku.
Jeśli bierzemy pod uwagę źródło górne, to wyróżniamy pompy ciepła typu grunt-woda, gdzie górnym źródłem jest instalacja wodna, woda-woda, powietrze-woda i powietrze-powietrze.
Działanie pompy ciepła w zależności od rodzaju dolnego źródła
Każdy rodzaj pompy ciepła działa inaczej, w zależności od wykorzystanego źródła dolnego. Jak wspomnieliśmy wcześniej, we współczesnych pompach ciepła rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje źródła dolnego, które działają w następujący sposób:
Powietrzna pompa ciepła opiera swoje działanie na wentylatorze, który umożliwia przepływ powietrza przez wymiennik.
Gruntowa pompa ciepła — ten rodzaj pompy ciepła charakteryzuje się najbardziej stabilnym źródłem ciepła. Jednak jest to najdroższa możliwa opcja, jednak zwraca się ona bardzo szybko. Jak działa? Gdy grunt jest ogrzewany przez promienie słoneczne, wytworzone w ten sposób ciepło pozwala na działanie pompy ciepła.
Wodna pompa ciepła w swoim działaniu przypomina pompę gruntową, wyjątkiem jest źródło ciepła, którym jest woda ze zbiornika wodnego lub wód gruntowych. Ten rodzaj pomp jest najmniej popularnym typem. Przyczyną jest konieczność posiadania małego akwenu wodnego w małej odległości od domu.
Gdy dowiedzieliśmy się, czym jest pompa ciepła i jakie rodzaje wymieniamy, możemy przejść do zapoznania się z zasadami jej działania.
Jeśli poszukujesz profesjonalnej i doświadczonej ekipy, która zamontuje fotowoltaikę i pompę ciepła w Twoim domu, odwiedź www.esoleo.pl i zacznij oszczędzać już dziś!
Zasada działania pompy ciepła
Sposób działania pompy ciepła przypomina sposób działania lodówki. Jednak w przypadku tej drugiej ciepło z wnętrza lodówki przenoszona jest na zewnątrz (dlatego tył lodówki zawsze jest ciepły). Pompa ciepła zaś pobiera ciepło z zewnątrz (powietrza, gruntu lub wody) i przekazuje je do pomieszczenia. W swoim działaniu pompy ciepła wykorzystują odwrócony efekt Joule’a Lindego i realizuje podobny obieg tego samego uczonego. Na czym to polega? Termodynamiczny obieg jest odwróconym obiegiem silnika cieplnego.