W sercu Łodzi, w zrewitalizowanej kamienicy, powstała Galeria Don Trujillo, która przenosi odwiedzających w egzotyczny świat Meksyku. To miejsce nie tylko zachwyca kolorami i folklorem, ale także opowiada historię miłości, kultury i pasji dwojga artystów, Justyny i Israela Trujillo.
- Historia miłości i sztuki w jednym miejscu
- Wsparcie dla meksykańskich artystów w trudnym czasie
- Rękodzieło i kultura Wixaritari w Galerii Don Trujillo
Historia miłości i sztuki w jednym miejscu
Justyna, łodzianka i architektka krajobrazu, oraz Israel, artysta-rzemieślnik z Meksyku, poznali się osiem lat temu w malowniczym Meksyku. Ich związek nie tylko przyniósł im szczęście, ale także zrodził wspólną pasję do sztuki. Israel, który z zamiłowaniem tworzył torby ze skóry i budował domy z bambusa, wprowadził Justynę w świat meksykańskiego rzemiosła. Po latach związku postanowili stworzyć miejsce, które będzie łączyć ich zainteresowania oraz wspierać lokalnych artystów z Meksyku.
Wsparcie dla meksykańskich artystów w trudnym czasie
W obliczu pandemii koronawirusa, która dotknęła wielu artystów w odległych regionach Meksyku, Justyna i Israel postanowili działać. Odkupując rękodzieło od swoich przyjaciół, stworzyli most łączący dwa światy. Tak narodziła się idea otwarcia Galerii Don Trujillo przy ulicy Włókienniczej 12. Jest to miejsce, w którym można nabyć unikalne przedmioty wytwarzane przez Israela oraz innych meksykańskich artystów, w tym wiele wyrobów pochodzących z plemienia Wixaritari – rdzennej grupy etnicznej, która od wieków pielęgnuje swoją kulturę.
Rękodzieło i kultura Wixaritari w Galerii Don Trujillo
Galeria Don Trujillo to nie tylko sklep z rękodziełem, ale także przestrzeń edukacyjna, w której można poznać bogatą historię i tradycje meksykańskich artystów. W ofercie znajdują się m.in. biżuteria, rzeźby, torby tkane i haftowane przez Israela, a także kolorowe obrazy misternie wyklejane włóczką lub koralikami. Justyna podkreśla, że wszystkie sprzedawane przedmioty są dziełami rąk artystów, a ich historia sięga tysiącleci. Wiele z nich ma swoje miejsce w sercu kultury Wixaritari, gdzie tradycja tkania toreb, choć stosunkowo nowa, jest pełna symboliki i znaczenia.
W Galerii Don Trujillo każdy przedmiot opowiada swoją historię, a wizyta w tym miejscu staje się nie tylko ucztą dla oka, ale także lekcją o kulturze, która przetrwała wieki. To doskonała okazja, by poczuć magię Meksyku w sercu Łodzi.
Opierając się na: Urząd Miasta Łodzi