8 zdjęć
mat. pras.
mat. pras.
mat. pras.
mat. pras.
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Przy ul. Piotrkowskiej 118 pojawiła się ekipa budowlana. Prace nie wyglądają jeszcze spektakularnie, bo robotnicy porządkują teren i przygotowują budynki do remontu. 

– Na pierwszym etapie inwestycji zajmiemy się instalacjami, rozbiórkami zniszczonych budynków gospodarczych i wyburzeniami wtórnych elementów wewnątrz kamienicy. Będziemy też osuszać i izolować fundamenty. Na październik zaplanowane są pierwsze prace konstrukcyjne przy ścianach, stropach i wzmocnieniach budynków – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

POLECAMY

Wschodnia 54 - fot. ŁÓDŹ.PL
Spektakularne metamorfozy rewitalizacji w Łodzi. Tak, to te same budynki! [ZDJĘCIA PRZED I PO]
Remontu doczeka się aż 70 dróg - mat. LODZ.PL
Remonty ulic. Aż 70 dróg na łódzkich osiedlach z nową nawierzchnią [MAPY]

Co powstanie w kamienicy przy Piotrkowskiej 118?

Remont kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 118 to jeden z ponad 100 projektów w programie rewitalizacji. Podobnie jak pozostałe, jest to inwestycja gruntowna – od piwnic po dach. W harmonogramie na 2023 r. znalazły się m.in. naprawa i wymiana konstrukcji dachu, a także prace przy układaniu nowych instalacji, naprawie i wykonaniu stolarki oraz ślusarki oraz widoczny od frontu zakres, czyli remont elewacji. Wtedy też przy fasadzie ustawione zostaną rusztowania.

W kamienicy powstaną nie tylko mieszkania komunalne, ale także lokale użytkowe, gastronomiczne i pracownie artystyczne.

Częścią inwestycji będzie także przebudowa podwórza, które zamieni się w zielony pasaż. Będziemy mogli przespacerować nim do fabryk przy ul. Sienkiewicza 61 i 63, które także czekają remonty.

Historia kamienicy przy Piotrkowskiej 118

Zabytkowa kamienica przy ul. Piotrkowskiej 118 składa się z neoklasycystycznej frontowej kamienicy czynszowej i dwóch ciągów oficyn. Archiwa datują początek jej budowy na lata 80–90. XIX w. Pierwszym właścicielem obiektu był Juliusz Szulc. W jednym z budynków prawej oficyny od 1895 r. działała synagoga Henocha Bryczkowskiego. Dom modlitwy został przeniesiony na ul. Piotrkowską 107.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.