Wakacje to czas odpoczynku od zajęć szkolnych, jednak dla funkcjonariuszy ruchu drogowego to czas, w którym szczególną uwagę będą zwracać na najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci, w sobotę ruszyła "Letnia Rowerowa Akademia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”. Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale trzeba się wcześniej na nie zapisać.

25 czerwca 2022 roku na terenie motodromu przy ulicy Drewnowskiej policjanci łódzkiej drogówki wraz z przedstawicielem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, w ramach działań "Bezpieczne wakacje" rozpoczęli wspólny projekt o nazwie "Letnia Rowerowa Akademia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego".  Tego dnia łódzki motodrom zapełnił się uczniami szkół podstawowych, którzy pod czujnym okiem policjantów oraz egzaminatorów mogli doskonalić swoje umiejętności jazdy na rowerze jak również podszkolić się z przepisów i znaków drogowych.

Zajęcia "Letniej Rowerowej Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego" rozpoczęły się od części teoretycznej czyli powtórzenia znajomości przepisów ruchu drogowego. Dzieci od samego początku bardzo chętnie włączyły się w rozmowę z policjantami, nie zabrakło wielu nurtujących pytań dotyczących sytuacji jakie można spotkać na drogach oraz wątpliwości co do interpretacji wybranych zagadnień prawnych. Druga część zajęć – praktyczna, odbyła się już na terenie zewnętrznym motodromu.  Dzieci z łatwością pokonywały wyznaczony tor przeszkód. Nawet jazda po miasteczku ruchu drogowego, w której sprawdzana była znajomość przepisów, nie sprawiała najmłodszym żadnych problemów. Niespodzianką dla uczestników Akademii była możliwość, za zgodą dyrektorów poszczególnych placówek edukacyjnych, podejścia do egzaminu na kartę rowerową, czyli pierwszego prawa jazdy. Dzieci i tym razem sprawnie pokonywały tor przeszkód oraz wykazały się bezbłędną jazdą po wyznaczonym miasteczku. Na koniec każdy egzaminowany otrzymał pozytywnie podpisaną kartę zaliczeń, która teraz wraz ze zdjęciem trafi do dyrektora placówki oświatowej. Letnia Rowerowa Akademia Ruchu Drogowego to bezpłatny  program skierowany do dzieci ze szkół podstawowych, które w ramach półkolonii mogą poznać przepisy ruchu drogowego, zasady poruszania się po drodze oraz podszkolić swoje umiejętności. To również wspaniała okazja by zdać egzamin na kartę rowerową.

Szkoły zainteresowane zajęciami w Akademii, prosimy o wcześniejszy kontakt i zapisy pod numerem telefonu 47 841-25-26 lub 798-902-465. Zajęcia będą się odbywały w każdy wtorek na terenie łódzkich motodromów.


mł. asp. Jadwiga Czyż WRD KMP w Łodzi

  • Uczestnik Akademii jedzie rowerem po torze przeszkód
  • Uczestnik Akademii jedzie rowerem po torze przeszkód
  • Jazda po miasteczku imitującym ruch uliczny
  • Przedstawiciel WORD z jednym z uczestników
  • Uczestnik Akademii