Działania policjantów doprowadziły do odnalezienia 48-letniego mieszkańca Łodzi. Podczas poszukiwań liczy się każda minuta, szczególnie gdy stan zdrowia zaginionego wymaga stałego nadzoru. Mężczyzna w ciągu doby został odnaleziony i odprowadzony do miejsca zamieszkania przez policjantów.

18 maja 2022 roku w godzinach popołudniowych łódzcy policjanci zostali powiadomieni o zaginięciu 48-letniego mężczyzny. Zaniepokojona rodzina zaczęła go szukać na własną rękę w najbliższej okolicy. Niestety pomimo zaangażowania nie udało się odnaleźć zaginionego. Wtedy najbliżsi udali się do II Komisariatu Policji, aby złożyć stosowne zawiadomienie. Komendant ogłosił alarm dla policjantów. Mundurowi natychmiast zaczęli działać i sprawdzali każdy trop. Dodatkowe patrole sprawdzały pobliskie stacje benzynowe, dworce PKP i PKS. Stróże prawa nawiązali też współpracę z płetwonurkami Straży Pożarnej, aby sprawdzić okoliczne zbiorniki wodne. Finał poszukiwań okazał się szczęśliwy. Mężczyzna 19 maja 2022 roku zadzwonił do bliskich informując, że wróci do domu. Łódzcy policjanci zlokalizowali poszukiwanego i odprowadzili go do miejsca zamieszkania. Jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Co zrobić w sytuacji zaginięcia osoby?

Najlepiej zgłosić taką sytuację osobiście w najbliższej jednostce Policji, bądź dzwoniąc na numer alarmowy 112. Zgłaszając zaginięcie powinniśmy mieć przy sobie aktualne zdjęcie osoby zaginionej. Opiszmy dokładnie ubiór i rzeczy podręczne, które taka osoba miała przy sobie. Znaki szczególne (blizny, tatuaże), choroby i leki, które zażywa. Policjantom należy także przekazać wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej. Nawet te, które wydają się mało istotne bądź wstydliwe, na przykład związane z trudną sytuacją w domu. Ma to duże znaczenie dla organizacji i skuteczności poszukiwań. Ważne jest też by skontaktować się z innymi członkami rodziny, sąsiadami i znajomymi. Prowadząc poszukiwania policjanci przeprowadzają szereg czynności, jak na przykład rozmowy z najbliższymi, czy sprawdzenie miejsca ostatniego pobytu zaginionego. Ma to na celu ustalenie miejsca, w którym może znajdować się osoba zaginiona. Każdy sygnał dotyczący miejsca przebywania zaginionej/ego jest sprawdzany przez mundurowych. Dlatego tak ważne jest, aby każda informacja na temat osoby zaginionej trafiała do policjantów.

mł.asp. Kamila Sowińska

  • Policjant z psem służbowym podczas poszukiwań.
  • Płetwonurkowie podczas akcji poszukiwawczej.