Apartamenty inwestycyjne – pewny zysk czy niepotrzebne ryzyko?

Powstają zarówno nad morzem, w górach, jak i w największych miastach w Polsce. Apartamenty inwestycyjne – bo o nich mowa – cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów prywatnych. Rozważasz zakup tego rodzaju nieruchomości? Zobacz, co warto wiedzieć o takiej inwestycji.

Gdzie kupić apartament inwestycyjny z myślą o wynajmie?

Apartamenty inwestycyjne powstają na terenie całego kraju. Deweloperzy pod budowę wybierają grunty położone zarówno w nadmorskich kurortach, jak i w sąsiedztwie gór. Wiele apartamentowców powstaje też w największych aglomeracjach. Przykładem mogą być apartamenty inwestycyjne w Łodzi, które są wynajmowane gościom biznesowym.

Jeżeli chcesz zarabiać na wynajmie apartamentu, to w pierwszej kolejności powinieneś wybrać jego lokalizację. Zakup nieruchomości w typowo turystycznej miejscowości może spowodować, że będziesz zarabiać jedynie sezonowo. Z kolei apartament w centrum dużego miasta to większy koszt, ale też szansa na stałe obłożenie – wystarczy, że będziesz oferował nocleg przedsiębiorcom przyjeżdżającym do miasta w celach biznesowych.

Jakie korzyści płyną z zakupu apartamentu inwestycyjnego?

Zakup apartamentu najczęściej jest postrzegany przez pryzmat inwestycji. Podstawową korzyścią jest zatem zysk z jego wynajmu. Ile można zarobić? Według specjalistów od 5 do 8 proc., w zależności od lokalizacji apartamentu i docelowej grupy najemców. Możesz przy tym liczyć na:

  • Pomoc w obsłudze najemców. W przygotowaniu apartamentu pod wynajem czy w poszukiwaniu najemców może Cię wyręczyć operator. Za tę pomoc zapłacisz określoną kwotę. Z reguły jest ona skorelowana z przychodem uzyskanym z wynajmu.
  • Spędzenie wakacji we własnym mieszkaniu. Apartamentowce oferują więcej niż tylko komfortowe apartamenty – część wspólna zapewnia wiele rozrywek. W zależności od koncepcji dewelopera w budynku może się mieścić basen, sauna, siłownia czy SPA.
  • Atrakcyjny składnik majątku. W długiej perspektywie nieruchomości – zwłaszcza te w prestiżowych lokalizacjach – zyskują na wartości. Po upływie kilku lat będziesz mógł z zyskiem sprzedać apartament lub przekazać go swoim dzieciom.

To oczywiście nie wszystkie korzyści płynące z nabycia apartamentu inwestycyjnego. Dodać trzeba też korzyści podatkowe. Jedną z nich jest możliwość odliczenia podatku VAT.

Czy zakup apartamentu inwestycyjnego wiąże się z ryzykiem?

Każda inwestycja jest obciążona ryzykiem, a nieruchomości nie są pod tym względem wyjątkiem. Wspomnieć wystarczy pandemię COVID-19, która spowodowała, że wielu właścicieli apartamentów musiało czasowo zawiesić prowadzoną działalność. Na tle innych produktów inwestycyjnych ryzyko jest jednak stosunkowo niewielkie – zarówno mieszkania, jak i apartamenty na wynajem cieszą się dużym zainteresowaniem. Z reguły właściciele takich nieruchomości nie narzekają na pusty kalendarz rezerwacji.

Pełne obłożenie nie jest jednak dziełem przypadku. Apartament inwestycyjny trzeba reklamować, a to oznacza choćby stworzenie dla niego witryny internetowej czy zadbanie o obecność w popularnych systemach rezerwacyjnych. To proste, ale skuteczne sposoby na pozyskanie gości biznesowych lub turystów.