11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Są to cyfry, które zna każdy z nas. Niejednokrotnie, dzięki szybkiej reakcji dzwoniącego, zostało uratowane ludzkie życie.

Z numerem alarmowym połączymy się zarówno z telefonów komórkowych jak i stacjonarnych. W zależności od rodzaju zgłoszenia, operator z którym rozmawiamy szybko przekieruje nas do odpowiednich służb. Może być to zarówno policja, jak i straż pożarna, czy pogotowie ratunkowe. Numer alarmowy 112 jest czynny cała dobę. Przypomnijmy, że został on powołany do życia przez Radę Europy 29 lipca 1991 roku, a zatem 30 lat temu. Od tego czasu, codziennie, pod tym numerem społeczeństwo większości krajów europejskich zgłasza setki tysięcy interwencji.

Warto wspomnieć również, że codziennie do operatorów numerów alarmowych trafiają tysiące nieuzasadnionych i niezamierzonych połączeń. Często jest to wynik odblokowanego telefonu znajdującego się w kieszeni, bawiące się aparatem telefonicznym dzieci czy celowe zachowania nastolatków i dorosłych. Takie „zabawy” bardzo często uniemożliwiają szybkie połączenie i wezwanie odpowiednich służb na miejsce, w którym potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

Pamiętajmy, że na numer alarmowy 112 należy dzwonić w następujących przypadkach:

- gdy jesteśmy świadkiem wypadku drogowego lub pożaru,

- gdy widzimy sytuację zagrażającą życiu innej osoby lub mieniu,

- w razie szybkiej interwencji medycznej,

- kiedy niezbędne jest natychmiastowe działanie Policji, Państwowej Straży Pożarnej lub Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Policjanci przypominają, że już od najmłodszych lat powinniśmy nauczyć nasze pociechy korzystania z aparatu telefonicznego. Wytłumaczmy naszym dzieciom czym jest numer alarmowy 112 i jak z niego korzystać. Nigdy nie dawajmy starych telefonów komórkowych dzieciom do zabawy – każdy telefon posiadający naładowaną baterię, nawet bez karty SIM może połączyć się z numerem alarmowym 112. W edukacji dziecka zwróćmy szczególną uwagę na ważne elementy dotyczące zgłoszenia interwencji między innymi sposobu przedstawienia się, miejsca zdarzenia, opisu sytuacji, rzetelnego odpowiadania na pytania operatora. Pamiętajmy także, że w przypadku zmieniającej się sytuacji, należy natychmiast powiadomić o tym operatora numeru alarmowego.

Warto w tym miejscu podkreślić, że osoba dzwoniąca na numer alarmowy 112 bez uzasadnienia nie tylko blokuje linie telefoniczną, ale jej zachowanie może być pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Nieuzasadnione wezwanie służb ratunkowych zgodnie z obowiązującymi przepisami zagrożone jest karą aresztu, karą ograniczenia wolności oraz grzywną do 1500 zł. Sąd może również orzec nawiązkę na cele społeczne nawet do 1000 zł.

Zastanów się. Ty też możesz kiedyś potrzebować pomocy. Numer alarmowy 112 to nie zabawa!

Sierż. sztab. Jadwiga Czyż

WRD KMP w Łodzi