Wady zgryzu u dzieci i dorosłych zdarzają się dość często i wynikają z różnych kwestii. Są przyczyną wielu problemów, zarówno tych natury estetycznej jak i zdrowotnej. Można jednak pozbyć się tego typu problemów stosując odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny. Jego użycie pozwala na przywrócenie prawidłowego ustawienia, wyrównania zębów i wstawienia ich w odpowiednie łuki zębowe. Aby wszystko jednak odbyło się prawidłowo konieczne jest wykonanie odpowiednich badań i zabiegów przygotowujących zęby do leczenia ortodontycznego. Jest ono postrzegane jako mało komfortowe i przyjemne, nie jest to w pełni prawdziwe. Natomiast efekty jakie oferuje zdecydowanie zasługują na uwagę. Aparat ortodontyczny u dziecka- kiedy się na niego zdecydować oraz co warto wiedzieć? Odpowiadamy.
Aparat ortodontyczny- kiedy jest konieczny?
Możemy wyróżnić kilka przypadków w których tego typu leczenie jest konieczne. Głównym i najczęstszym powodem są wady zgryzu w różnym wieku i o różnym nasileniu. Ich nieprawidłowości mogą powodować różne dolegliwości bólowe czy powodować inne niechciane schorzenia w obrębie jamy ustnej. W przypadku dzieci jest to czasami konieczność, ponieważ problemy ze zgryzem u dzieci mogą powodować problemy z wyrastaniem zębów stałych. To także problem natury estetycznej z którym należy skutecznie walczyć.
Leczenie ortodontyczne- jak przebiega?
Aparat ortodontyczny dla dziecka dowiedz się więcej od Ziombków Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu. Jeżeli wybierzesz tego typu leczenie pierwszym krokiem powinno być odbycie odpowiedniej konsultacji ze specjalistą ortodontą. Podczas tej wizyty lekarz wykona odpowiednie badania mające na celu zbadanie stanu zębów i określenie jakiego typu wada zębów wystąpiła w tym przypadku. Po tym otrzymamy skierowanie do wykonania zdjęć- pan tomograficznego i cefal metrycznego. Następnie zostaniemy skierowani na wizytę przygotowującą zęby do tego typu leczenia, które pomoże w usunięciu kamienia nazębnego i osadów. Wykonane zostaną także gipsowe wyciski zębów, które pozwolą stworzyć model aparatu. Po wykonaniu wszelkich koniecznych badań, zdjęć itd. lekarz stomatolog wyznaczy konkretny plan działania.
Zazwyczaj stosuje się tutaj dwa rozwiązania:
- ruchomy aparat ortodontyczny,
- stały aparat ortodontyczny
Ruchomy aparat ortodontyczny
Stosowany najczęściej u dzieci do 11 roku życia, przez określoną ilość godzin na dobę. Pozwala on na uzyskanie prawidłowego zgryzu i ułożenia zębów. Zbudowany jest on z płytki akrylowej. Metalowe elementy sprężyste pomagają regulować właściwy łuk zębowy. Ruchomy aparat ortodontyczny bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku małej wady zgryzu, wtedy daje w pełni satysfakcjonujące nas rezultaty. Jest to także o wiele bardziej korzystne cenowo rozwiązanie, w przeciwieństwie do stałego aparatu ortodontycznego. Nie sprawdzi się jednak w przypadku dużych wad związanych z uzębieniem.
Stały aparat ortodontyczny
Tego typu rozwiązanie jest zakładane na stałe, przytwierdzone do odpowiednich zębów. To dość kosztowne rozwiązanie, które pociąga za sobą konieczność częstych wizyt ortodontycznych. Noszenie stałego aparatu ortodontycznego może utrudniać wykonywanie higieny tych miejsc. Jednak w przypadku określonych wad nie ma innego skutecznego rozwiązania. Z początku po założeniu powoduje drobne uczucie dyskomfortu, które z czasem mija. Nie jest to bolesna metoda.
Leczenie ortodontyczne- czy warto się na nie zdecydować?
Zdecydowanie tak. Poza korzystną zmianą estetyczną pozwalają na pożegnanie się z niechcianymi problemami wynikłymi z wad zgryzu. Tego typu leczenie przyniesie konieczną ulgę, poprawę wyglądu oraz pozwoli na usunięcie wszelkich niedogodności i dyskomfortów w obrębie jamy ustnej. W zależności od konkretnego przypadku odpowiedni specjalista stomatolog pomoże nam pozbyć się tego problemu w sposób kompleksowy, wybierając odpowiednio dobrane rozwiązanie.