Moda męska - wisienka na torcie męskiej stylizacji

Płaszcze męskie od dobrych kilku dekad wydają się przełamywać pewne kanony. To już nie tylko element garderoby prawdziwego dżentelmena, ale również prostego studenta, który musi pokonać drogę na uczelnię. Gdyby przyglądnąć się jego historii to już w czasach antycznych czy w średniowieczu zauważymy pierwsze charakterystyczne okrycia wierzchnie. Wiek XVIII to charakterystyczne płaszcze z pelerynką a te bardziej współczesne zaczęły królować już początku lat 20-tych XIX wieku. Obecnie nie jest to już element garderoby przeznaczony do dopełniania wyłącznie eleganckich stylizacji. Coraz częściej można zauważyć, że mężczyźni zaczynają nosić eleganckie płaszcze do codziennych, casualowych stylizacji.

Nie ma chyba bardziej uniwersalnej części męskiej garderoby jak płaszcz. W dzisiejszych czasach to prawdziwy must have mężczyzny w każdym wieku i w każdej grupie zawodowej  Główną inspiracją współczesnego płaszcza męskiego okazała się wojskowa nomenklatura. Przeglądając stare fotografie bądź rysunki można zauważyć pierwowzory dla dzisiejszych męskich płaszczy, trenczy. To właśnie początkiem XIX wieku oraz w okresie I wojny światowej charakterystyczny dwurzędowy trencz, krojony przez krawców ze sporym zapasem i wyposażony w charakterystyczny pasek, zyskał największy rozgłos. Przez następne dekady stał się on ulubionym elementem garderoby każdego eleganckiego mężczyzny. Za sprawą rodzącego się w tedy kina, płaszcz męski a w szczególności trencz, stał się symbolem niedbałej stylizacji. Z czasem zaczęło się to zmieniać co można zauważyć na dzisiejszych ulicach

Wśród wielu rodzajów płaszczy męskich można znaleźć takie płaszcze jak przejściowe, kurtki i półpłaszcze oraz płaszcze jesienne i zimowe. Te ostatnie wydają się być codziennością, jednak coraz więcej mężczyzn zakłada również płaszcze w okresach zimowo-wiosennych czy późnym latem. Charakterystycznymi elementami płaszcza męskiego są na pewno są dwurzędowe guziki, jego długość (sięga zazwyczaj wyżej kolana) i jest on w jednolitym kolorze. Oczywiście wśród ulicznych stylizacji coraz więcej mężczyzn decyduje się na płaszcz z ciekawym wzorem, jednak jest to jak na razie dość niewielki odsetek.

Trencz czy też inaczej prochowiec to lekki płaszcz narzucany na ubrania zazwyczaj w okresie wiosennym bądź jesiennym, kiedy za oknem częściej pada deszcz niż świeci słońce. Dlatego jest on uważany za płaszcz codzienny, ale dobrej jakości klasyczny trencz jaki zakupimy w sklepie może również wyglądać dobrze z dziennym garniturem. Kolejnym męskim płaszczem jaki znajdziemy w różnych sklepach z odzieżą męską jest płaszcz męski polo. Wiele lat temu był on kojarzony głównie z tym elitarnym sportem jakim jest gra polo. Występuje on zarówno w wersji zimowej (gruby płaszcz) jak i na okres przejściowy. Jest płaszczem o swobodnym kroju z charakterystycznymi kieszeniami. Z kolei bosmanka jest to rodzaj krótkiego męskiego płaszcza, którego powstanie datuje się jeszcze w osiemnastym wieku. Bosmanka idealnie sprawdzała się na osiemnastowiecznych okrętach, dlatego tak łatwo weszła ona do życia codziennego. Wśród męskich płaszczy znajduje się również płaszcz dyplomatka. Jest to typowy płaszcz formalny, ale w ubiorze codziennym prezentuje się wyjątkowo dobrze. Płaszcz ten można znaleźć w wielu kolorach. Wszystko zależy od okazji. Na co dzień zaleca się noszenie raczej granatu bądź szarości lub klasycznego beżu, do eleganckich wyjść najlepiej sprawdzi się czarny.

Płaszcz męski może okazać się najlepszym punktem całej stylizacji o ile jest on wykonany z dobrego jakościowo materiału i jest on naprawdę dobrą inwestycją. Może służyć przez wiele lat i w dodatku pasować do wszystkiego począwszy od garnituru a skończywszy na zwyczajnych jeansach i białym klasycznym t-shircie. Pozwolić zmienić się mężczyźnie w eleganckiego dżentelmena lub zwyczajnego chłopaka, który co rano wychodzi na szybkie zakupy.