Domki ogrodowe-dodatek czy główna część małej architektury?

Tytułowe pytanie może spędzać sen z powiek niejednego właściela nieruchomości. Wynika to z faktu, iż od tej odpowiedzi zależy nie tylko umiejscowienie domku ogrodowego na działce, lecz również jego architektura, forma, zastosowanie, oraz co równie istotne jak nie najważniejsze: budżet jaki przeznaczymy na jego projekt i realizację.

Na to i inne pytania odpowie Państwu przedstawiciel wiodącego producenta drewnianych domków ogrodowych, Dyrektor firmy Eko Architektura, Pan Przemysław Balcewicz.

Zanim przejdziemy do meritum, postaram się Państwu przekazać, w jaki sposób staramy się rozmawiać z osobami rozważającymi postawienie domku ogrodowego na swojej posesji.

  • Po co wogóle zadawać sobie takie pytanie?

Otóż elementy wykończeniowe są jak przysłowiowa studnia bez dna. I inaczej podejdziemy do zagadnienia gdy nasz domek miałby być w centrum uwagi a inaczej jeżeli miałby pełnić role jedynie praktyczne.

Po pierwsze zastanówmy się

  • Dla Kogo i ilu osób ma służyć domek?

Pamiętajmy że powierzchnia zabudowy nie wymagająca zezwolenia na budowę, wynosi maksymalnie 35m2. A im większa liczba potencjalnych użytkowników oraz ich różnorodność, (dorośli mają inne oczekiwania a dzieci w różnym wieku inne), tym również zwiększa się zapotrzebowanie na powierzchnię o rozplanowanie przestrzeni wewnątrz oraz dookoła domku ogrodowego.

Po drugie

  • Jakie ma mieć przeznaczenie/zastosowanie?

Cel, jakiemu ma służyć ma niebagatelne znaczenie. Od tego zależy zarówno powierzchnia, konstrukcja, zapotrzebowanie na media, oraz co istotne posadowienie na działce. Inaczej podejdziemy jedynie do funkcji mającej za zadanie ochrony przed warunkami atmosferycznymi, odmiennie jeżeli domek miałby pełnić rolę ogrodowego grilla czy wędzarni, miejsca na przechowywanie narzędzi, czy wręcz funkcji domku letniskowego czy dla gości. Również zapotrzebowanie na przechowywanie, czy to np. sprzętu sportowego do zabawy w ogrodzie czy narzędzi ogrodniczych, będzie wymagać uwzględnienia w projekcie.

Kolejne pytanie jakie powinniśmy sobie zadać, to

  • W jakim czasokresie w ciągu roku ma być wykorzystywany?

Od tego, czy domek będzie wykorzystywany jedynie w sezonie letnim, od wiosny do jesieni czy wręcz nawet ma pełnić funkcję obiektu całorocznego, zależy sposób budowy oraz grubość dodatkowej izolacji ścian domku ogrodowego aby zminimalizować koszty jego utrzymania. Uwzględniając każdą porę roku gdzie wymagane jest dogrzewanie/ogrzewanie domku, trzeba będzie wziąć pod uwagę miejsce pod przechowywanie drewna kominkowego czy instalację grzewczą (doprowadzoną z domu lub niezależną z paneli czy pompy ciepła).

W zależności od wspomnianego wcześniej przeznaczenia, należy rozważyć możliwości i konieczność doprowadzenia mediów, czyli

  • Czy i jakie ma posiadać instalacje?

Począwszy od tego czy w ogóle są potrzebne jakiekolwiek instalacje, poprzez zapotrzebowanie na energię elektryczną którą można uzyskać z paneli słonecznych czy wiatru, ograniczając w ten sposób koszty doprowadzenia prądu i późniejszych opłat. Również podłączenie wody (podlewanie, zmywanie czy nawet toaleta jeśli miałaby mieć zastosowanie) oraz kanalizacja (wynikająca ze zmywania czy również z toalety). Alternetatywą dla wodociągu może być studnia lub zbiornik na deszczówkę. Również tzw. "toaleta sucha" nie wymaga ani wody ani kanalizacji poza energią elektryczną.

Zapewne na sam koniec zadalibyście sobie Państwo pytanie:

  • Dlaczego Eko Architektura?

Prawdopodbnie właśnie dlatego że rozmawiając z przyszłym klientem, zwracamy uwagę na powyższe aspekty.

Nasze domki dostępne są również we Francji:

Chalet PRO

187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE

tel. 04 85 44 00 20

https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons