Niektóre przedmioty kojarzą się z tradycyjnym, znanym od setek lat kształtem i przeznaczeniem, które trudno pomylić z czymkolwiek innym. Kowadło należy właśnie do takich przedmiotów. Masywny, popularny kształt nie zawsze jednak był taki sam, a i dzisiaj można stworzyć kowadło kompletnie różne od tych stosowanych powszechnie. Można też kowadło wykonać samodzielnie, zamiast kupować je w wersji gotowej do użytku.
Sposób na wykonanie własnego kowadła
Kowal jest dziś zawodem wymierającym, co oznacza, że mało zostało faktycznych fachowców. Niektórzy szkolą się do pracy w tym zawodzie, niektórzy traktują to jako zajęcie dodatkowe. Ci natomiast, którzy mają odwagę parać się czynnościami kowalskimi po pracy, nie zawsze mają pieniądze, by posiadać profesjonalne kowadło. Takie kosztują niemałe pieniądze, a patrząc pod kątem ekonomicznym, jego zakup może się po prostu nie opłacać.
Dobrym, acz wcale nieprostym sposobem na stworzenie własnego, porządnego kowadła jest wykorzystanie szyny kolejowej, którą za stosunkowo niewielką kwotę można znaleźć, chociażby na skupie złomu. Kupując ten kawałek stali, należy zwrócić uwagę, czy posiada gładką, niezniszczoną powierzchnię z jednej strony, która zostanie powierzchnią roboczą. Trzeba też sprawdzić, czy będzie odpowiednio odbijać młot. W Internecie można znaleźć wiele sposobów na przetestowanie szyny, a jednym z nich jest użycie calowej kulki z łożyska. Wystarczy upuścić ją na przyszłą powierzchnię roboczą z niewielkiej wysokości i zaobserwować, czy kulka się odbije i jeśli tak, to na jaką wysokość. Upuszczenie jej z około dwudziestu pięciu do trzydziestu centymetrów powinno sprawić, że wróci do miejsca, z którego spadła, czyli do ręki.
Zakupioną szynę należy przewiercić po przeciwnej stronie wybranej powierzchni roboczej, po to, by trwale przykręcić ją do przygotowanej wcześniej podstawy, czyli tak zwanego podestu. Podest może być wykonany z ciężkiego kawałka drewna, czy raczej z pnia. Trzeba pamiętać, że czym cięższy podest, tym kowadło będzie stabilniejsze, a praca na nim bardziej komfortowa. Otworów powinno być przynajmniej dwa - po przeciwnych stronach podstawy szyny.
Po przykręceniu szyny do drewnianej podstawy, czy też przed tą czynnością należy się zająć obróbką, do której będzie potrzebna szlifierka. Nie jest to czynność ani prosta, ani szybka, ale zdecydowanie dająca rewelacyjne efekty. Można szynę jedynie dociąć do oczekiwanych rozmiarów albo dorobić jeden lub dwa rogi, na których wykonywanie przedmiotów będzie łatwiejsze. Każdorazowo należy pamiętać o końcowych zaokrąglaniu brzegów kowadła, aby nie kaleczyło wytwarzanych przedmiotów.
To wszystko! Stworzenie kowadła z szyny zajmie trochę czasu, ale efekt jest tego wart.
Czy to się opłaca?
Zakup profesjonalnego kowadła nie jest dla wszystkich zainteresowanych dostępną opcją, ze względu na wysokie koszty. Jeśli więc celem jest oszczędność, to stworzenie kowadła z szyny przy pomocy własnych rąk jest jak najbardziej opłacalną czynnością. Trochę czasu, determinacji i odpowiednie narzędzia pozwolą na stworzenie niepowtarzalnego przedmiotu, który posłuży nam przez wiele następnych lat.