Hale stalowe - co to jest i gdzie się stosuje?

Hale stalowe to innowacyjne rozwiązanie, które sprawdza się jako obszary magazynowe, produkcyjne, przemysłowe i handlowe. Charakteryzują się szybkim montażem i dużą wytrzymałością, dlatego są coraz częściej używane przez firmy z różnych branż, do rozmaitych celów.

Specyfikacje konstrukcji

Ta nowoczesna technologia rozprzestrzeniła się już na całym świecie. Konstrukcje stalowe mogą stworzyć bardzo dużą zamkniętą przestrzeń w niezwykle krótkim czasie. W porównaniu z tradycyjnym budownictwem, jest to sposób znacznie bardziej ekonomiczny, ekologiczny i szybszy, dlatego jest coraz chętniej używany do różnych zastosowań. Charakteryzuje się niezwykle dużą użytecznością i uniwersalnością. 

Hale stalowe tworzone są z wysokiej jakości surowca. Unikalne właściwości stali sprawiają, że jest to niezwykle wydajny i praktyczny w zastosowaniu materiał. Stal jest przede wszystkim niezwykle wytrzymała, trwała i odporna na szkodliwe warunki atmosferyczne, uszkodzenia, zabrudzenia, itp. Przy tym można ją z łatwością zginać, rozciągać, ściskać i dowolnie zmieniać jej kształt. Połączenie trwałości i elastyczności sprawia, że jest to idealny materiał do tworzenia ram konstrukcyjnych i szkieletów konstrukcji. Taki fundament pokrywa się następnie specjalną blachą trapezową albo płytami warstwowymi. Pokrycie można wzbogacić materiałem dźwiękoszczelnym lub izolacją termiczną, np. wełną mineralną. 

Unikalna, jednorodna konstrukcja stali pozwala na dokładne obliczenie wytrzymałości budowanej konstrukcji. Dodatkowym atutem konstrukcji stalowych jest ich lekkość. Jest to ważny aspekt, ponieważ umożliwia tworzenie niezwykle dużych powierzchni, przy zachowaniu maksymalnie ograniczonej liczbie podpór oraz z lekkim szkieletem konstrukcyjnym. Połączenie innowacyjnych rozwiązań i sprawdzonych materiałów sprawia, że jest to coraz chętniej używane rozwiązanie w Polsce i na całym świecie.

Konstrukcje stalowe Łódź - etapy budowy

Hale stalowe charakteryzują się wyjątkową łatwością wznoszenia. Dzięki temu można te konstrukcje stawiać praktycznie w każdym miejscu. Poszczególne etapy budowy są następujące:

  • projektowanie - początkowy etap. Prawdopodobnie najważniejszy krok, ponieważ to właśnie od niego zależy bezpieczeństwo i funkcjonalność budowli. Dobrzy projektanci zwracają uwagę nie tylko na ergonomię użytkowania i trwałość, lecz także uwzględniają walory designu. Od sposobu zaprojektowania zależy cały wygląd i funkcja budynku, dlatego jest to krok, którego nie wolno pomijać ani bagatelizować;
  • prefabrykacja - czyli prościej - produkcja. Profesjonalne drużyny tworzą wszystkie poszczególne elementy konstrukcyjne. Ważne, aby na tym etapie zabezpieczyć wszystkie części przed korozją, na którą narażona jest stal. Do technik używanych w tym celu należą cynkowanie oraz pokrycie powłoką antykorozyjną;
  • montaż hali - wyszkolona ekipa składa wszystkie wykonane elementy w całość. To na tym etapie powstają właściwe konstrukcje stalowe. Części łączy się ze sobą śrubami, na ustawionych wcześniej fundamentach i szkielecie;
  • ostatnim krokiem są prace wykończeniowe, przygotowujące hale do eksploatacji. Podłącza się potrzebne instalacje i elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania hali.

Hale stalowe Łódź - zalety

Konstrukcje stalowe są przede wszystkim tanie i szybkie w montażu. Budynek jest jednocześnie trwały, ale też łatwy w demontażu i przetransportowaniu. Istnieją rozmaite warianty konstrukcyjne, odpowiednie dla różnych potrzeb, a nowoczesny i estetyczny design sprawiają, że tego typu hale sprawdzą się praktycznie wszędzie. Powszechnie używa się je jako chłodnie, obiekty sportowe, wiaty, hale magazynowe i produkcyjne, budynki handlowe i wystawowe i wiele innych.