Oczyszczalnia przydomowa wcale nie musi wiązać się z wysokimi kosztami eksploatacji oraz samej budowy. Firmy takie jak na przykład FRUKKO mają w swojej ofercie szeroki wybór oczyszczalni w korzystnych cenach. Jednak zasadniczo można podzielić je na przydomowe oczyszczalnie biologiczne i ekologiczne. Jaka jest między nimi różnica?
Oczyszczalnia biologiczna
Oczyszczalnia biologiczna to przede wszystkim niskie koszty eksploatacji i nowocześniejsze rozwiązania. Oczyszczanie odbywa się z wykorzystaniem mikroorganizmów. Zasada działania jest bardzo prosta – ścieki przepływają przez odpowiednie warstwy wśród których znajdują się bakterie, które absorbują zanieczyszczenia i przetwarzają je dla swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że oczyszczalnia biologiczna jest całkowicie oddzielona od otoczenia. Cały proces odbywa się we wnętrzu samej oczyszczalni. W porównaniu do oczyszczalni ekologicznej zużywa również mniej miejsca, a więc ma to niebagatelne znaczenie dla gospodarstw domowych posiadających małą przestrzeń przydomową. Główną wadą oczyszczalni biologicznych jest natomiast to, że ich zakup oraz montaż są dość kosztowne. Wynika to z zastosowania nowszych technologii i konieczności doprowadzenia elektryczności pod urządzenie służące do napowietrzania. Zwykle do tego celu stosuje się dmuchawy tłoczące sprężone powietrze.
Oczyszczalnia ekologiczna
Proces oczyszczania przebiega w specjalnie zaprojektowanym zbiorniku gnilnym lub inaczej zwanym osadnikiem. Za oczyszczanie ścieków odpowiadają bakterie, które działają w ten prosty sposób, że doprowadzają do rozkładu wszelkiego rodzaju nieczystości. Należy regularnie stosować odpowiednie preparaty, które służą uzupełnianiu mikroorganizmów i wspomagają efektywne funkcjonowanie oczyszczalni. Przy planowaniu budowy oczyszczalni ekologicznej należy zwrócić uwagę na jakość gruntu. Doświadczony geolog potrafi wykonać odpowiednie badania i wykazać czy dany grunt jest bardziej optymalny pod oczyszczalnię biologiczną lub też ekologiczną. Konieczne jest również wygospodarowanie sporej połaci przestrzeni, średnio 50 do 100 metrów kwadratowych. Na tego typu terenie nie można sadzić drzew, ani krzewów, ponieważ mogą one doprowadzić do uszkodzenia rur.