Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Wyróżnienia dla wybitnych przedstawicieli środowiska kultury ludowej przyznawane są raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród laureatów 45. edycji Nagrody znaleźli się nominowani przez Łódzki Dom Kultury Józef Tomczyk – skrzypek ludowy z Mroczek Małych oraz Zespół Śpiewaczy z Mroczek Małych.

Tegoroczna uroczysta gala Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” odbędzie się 18 września na Zamku Królewskim w Warszawie. 

Józef Tomczyk gry na skrzypcach nauczył się sam, jako dziesięciolatek grał już na wiejskich potańcówkach, a z czasem – na wszystkich uroczystościach w okolicy. Grywał również na akordeonie, jednak w 1993 roku powrócił na stałe do skrzypiec. Od tamtej pory z sukcesami brał udział w przeglądach i festiwalach nie tylko regionalnych, ale także ogólnopolskich. Bardzo chętnie dzieli się swą wiedzą i umiejętnościami z młodszym pokoleniem. W latach 2019 i 2020 objęty został programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Mistrz Tradycji”.

Zespół Śpiewaczy z Mroczek Małych tworzą Jadwiga Tomczyk, Maria Szafirowicz, Janina Lipińska oraz Zofia Michałowicz. Jako zespół kobiety muzykują wspólnie od 1993 roku, wyróżniając się na tle innych zespołów województwa łódzkiego sposobem śpiewania i własnym repertuarem, przekazywanym bezpośrednio z pokolenia na pokolenie. Ich mocne, niskie głosy o charakterystycznym tradycyjnym brzmieniu zapewniają im od wielu lat nagrody na licznych przeglądach i festiwalach muzyki ludowej.

W tym roku transmisję z uroczystości można będzie śledzić na żywo (na kanałach Instytutu Muzyki i Tańca: imit.org.pl, YouTube, Facebook oraz na stronie: www.nagrodakolberg.pl) lub obejrzeć zapis audiowizualny po zakończeniu gali. W trakcie uroczystości zaprezentowane zostaną materiały filmowe i fotograficzne z sesji plenerowych laureatów, zrealizowanych w lipcu w ich rodzimych regionach.
Nagroda, której patronuje Oskar Kolberg, to najważniejsze ogólnopolskie wyróżnienie za szczególne zasługi oraz całokształt dokonań w dziedzinie kultury tradycyjnej, przyznawane od 1974 roku, obecnie w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe przyznaje się instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym na polu popularyzacji oraz rozwoju polskiej sztuki ludowej i folkloru.