Jaka jest różnica między odzieżą roboczą i ochronną?

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że odzież robocza oraz odzież ochronna to dwa różne pojęcia, które nie oznaczają tego samego. Często można się spotkać z tym, iż są one używane jako synonimy, aczkolwiek nie jest to w żadnym wypadku poprawne i wprowadza część nieświadomych osób w błąd. Czym się jednak konkretnie różnią? Otóż zasadnicza rozbieżność dotyczy tego, iż odzież robocza nie wymaga odpowiednich certyfikatów, natomiast odzież ochronna jak najbardziej powinna je posiadać, ponieważ potwierdzają one to, że chroni ona przed określonym niebezpieczeństwem.

Charakterystyka odzieży roboczej

Główne zadanie, któremu musi sprostać odzież robocza, to zabezpieczenie przed ewentualnością zabrudzenia lub nawet zniszczenia ubrań osoby zatrudnionej, jakie zastępuje. Znajduje ona zastosowanie szczególnie na stanowiskach, gdzie jednym z niezwykle istotnych wymogów jest zachowanie idealnej sterylności oraz czystości. Są to chociażby takie instytucje jak restauracje, salony fryzjerskie, zakłady kosmetyczne, czy też ośrodki medyczne. Odzież robocza BHP to nie tylko określenie opisujące cały komplet ubrań, tym mianem można nazywać także pojedyncze elementy (kask, okulary, obuwie). Są to również ubrania jednorazowe, wykorzystywane chociażby przez chirurgów w trakcie wykonywania operacji. Często określa ona zawód, jaki dany pracownik wykonuje. Inaczej bowiem ubrany jest kucharz, a inaczej pielęgniarka. Te różnice pozwalają szybko odróżnić jednych pracowników od drugich, co jest niezwykle przydatne, jeżeli potrzebuje się pomocy w danej sprawie, która wymaga skonsultowania się z konkretnym specjalistą.

Zdefiniowanie odzieży ochronnej

Najważniejszym celem, który przyświeca stosowaniu odzieży ochronnej, jest przede wszystkim chronienie zdrowia osoby zatrudnionej oraz zapewnienie jej pełnego bezpieczeństwa przed przewidywanymi urazami ciała. Powinna ona być oczywiście w prawidłowy sposób zaprojektowana oraz wykonana tak, aby umożliwiała komfortowe wykonywanie swojej pracy, jednocześnie gwarantując wysokiej jakości ochronę przed ewentualnymi zagrożeniami. Ich największe ryzyko przeważnie wynika z obecności wilgoci, skrajnych temperatur (bardzo niskich lub niezwykle wysokich), ognia, substancji żrących, zjawisk atmosferycznych, gazów chemicznych, hałasu, a także części sprzętów mechanicznych. Biorąc to pod uwagę, odzież ochronna dzieli się na:

  • kwasoodporną,
  • wodoodporną,
  • antyelektrostatyczną,
  • niepalną,
  • ostrzegawczą,
  • chroniącą przed rozmaitymi czynnikami mechanicznymi.

Co powinno wyróżniać oba te rodzaje odzieży?

Najważniejsza jest przede wszystkim wysoka jakość. Tylko ona potrafi zapewnić wystarczające bezpieczeństwo pracownikowi. Będzie także czynić ubrania wytrzymalszymi, co sprawi, że nie pojawi się konieczność bardzo szybkiego wymieniania odzieży na nową. Z pewnością przełoży się to na zmniejszenie kosztów jej zakupu. Pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego wyposażenia swojego podwładnego w ubrania oraz obuwie robocze, które oczywiście muszą spełniać wymagania, jakie określają Polskie Normy. Jeśli pracownik zajmuje stanowisko, gdzie może używać własnej odzieży, to pracodawca powinien wypłacić mu kwotę w wysokości, jaka uwzględnia jej aktualne ceny.