Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Zakończył się rok szkolny i zaczęły wakacje. Dla dzieci i młodzieży to okres wypoczynku i beztroski. Dla Policji to okres wytężonej pracy podczas prowadzonej akcji „Bezpieczne wakacje 2020”. Od dzisiaj tj. 26 czerwca 2020 roku od godz. 6:00 na drogach naszego województwa pojawi się zwiększona ilość patroli ruchu drogowego, aby podróż na często długo oczekiwane wakacje odbyła się bezpiecznie.

Policjanci zadbają by dzieci i młodzież podróżowały sprawnymi autokarami.  Jeżeli nauczyciel, rodzic lub organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia dotyczące stanu technicznego autokaru lub stanu trzeźwości kierowcy należy nie dopuścić do dalszej podróży, a swoje wątpliwości zgłosić policjantom.

Przypominamy, że od 26 czerwca 2020 roku w godz. 6:30 – 9:00 na Alei Unii przy Aqua Parku „Fala” policjanci łódzkiej drogówki będą kontrolowali autokary, którymi nasze pociechy ruszą na wakacyjne wyjazdy. W pozostałych godzinach, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod numerem telefonu (42) 665-25-10 bądź (42) 665-25-01 funkcjonariusze przyjadą na miejsce zbiórki i tam dokonają stosownej kontroli autokaru i kierującego.

Jeżeli planujemy podróż swoim samochodem sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto zadbać też o inne przedmioty takie jak kamizelka odblaskowa czy apteczka (a w niej oprócz podstawowych rzeczy takich jak bandaże, plastry mogły by się znaleźć się np ustnik, rękawiczki, maseczka).

Z uwagi na duży ruch na drogach warto wcześniej pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień w ruchu spowodowanych np. pracami drogowymi czy wypadkiem drogowym  będziemy mogli pojechać inna drogą. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym. Planujmy przerwy w podroży, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od pozycji siedzącej.

Pamiętajmy, aby wszelkie przedmioty, bagaże, które zabierzemy ze sobą były umieszczone w bagażniku a nie wewnątrz pojazdu. I najważniejsze wyruszając w podróż bądźmy trzeźwi. W każdej chwili możemy udać się na najbliższy komisariat policji i tam poddać się badaniu stanu  trzeźwości by mieć jeszcze lepszą pewność.

W 2019 roku w okresie wakacyjnym na terenie miasta Łodzi doszło do 1740 zdarzeń drogowych, w tym do 254 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły a 280 zostało rannych. Ponadto mundurowi skontrolowali 110 autokarów, którymi nasze pociechy wyruszały na wakacyjne kolonie i obozy, stwierdzając u 10 % wszystkich skontrolowanych pojazdów usterki, zakazując dalszej jazdy i zatrzymując dowody rejestracyjne.

Wyjeżdżając w wakacyjna podróż zadbajmy o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

sierż. szt. Jadwiga Czyż

WRD KMP w Łodzi

  • dwóch policjantów i policjantka stoją przy radiowozie na drodze
  • Jeden z policjantów udziela wywiadu dziennikarzowi
  • Jeden z policjantów udziela wywiadu dziennikarzowi
  • policjantka z wydziału ruchu drogowego udziela wywiadu
  • 3 policjantów, w tym policjantka, stoją przy radiowozie.