Drzwi z łatwym zamykaniem

3 min czytania
Drzwi z łatwym zamykaniem

Samozamykacz do drzwijest urządzeniem, które pozwala na ułatwienie życia ich użytkownikom. Samozamykacze sprawdzą się szczególnie w miejscach publicznych o wzmożonym ruchu, gdzie drzwi są nieustannie otwierane i zamykane. Są to głównie lokale obsługowe, budynki użytku publicznego odwiedzane codziennie przez tłumy ludzi, którzy nie zawsze pamiętają o dokładnym zamknięciu drzwi. Aby uniknąć nieprzyjemności z ciągłego naprawiania drzwi coraz częściej montowane są właśnie samozamykacze.

Na czym polega działanie domykacza do drzwi?

Osoby, które niewiele wspólnego mają ze środowiskiem budowlanym i jego terminologią mogą nie wiedzieć czym jest domykacz i do czego służy. Jest to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest spowodowanie natychmiastowego zamknięcia się drzwi po ich wcześniejszym otworzeniu.

Domykacz drzwi (jest to zamienna nazwa dla samozamykacza) posiada nieskomplikowany system działania. Cały proces opiera się na wykorzystaniu siły mechanicznej sprężyny będącej elementem urządzenia do zamykania drzwi. Sprawa jest prosta: w momencie otwierania drzwi przez człowieka sprężyna gromadzi energię mechaniczną, która jest powoli uwalniania w czasie gdy drzwi wracają do swojej pierwotnej pozycji. Jest to działanie mechaniczne. Istnieje również drugi typ automatycznych zamykaczy elektromechanicznych, które działają z użyciem siłownika hydraulicznego. Takie rozwiązanie stosowane jest najczęściej w zewnętrznych drzwiach i bramach.

Gdzie zamontować domykacz

Montaż samozamykacza sprawdzi się szczególnie w lokalach użytku publicznego, gdzie niezwykle ważne jest bezpieczeństwo oraz dyskrecja. Nie wyobrażamy sobie nowoczesnych szpitali czy urzędów bez użycia tego typu mechanizmów, które chronią przed wtargnięciem osób nieupoważnionych do pomieszczeń, w których przechowywane są poufne dane. Samozamykające się drzwi to również świetny sposób na uniknięcie wychłodzenia lub ogrzania się pomieszczeń zależnie od pory roku, jaka panuje na zewnątrz. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej temperatury w mroźne czy upalne dni.

Rodzaje i zastosowanie samozamykaczy

Obecnie samozamykacze w sklepach możemy znaleźć o zróżnicowanej budowie i zastosowaniu. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje samozamykaczy górnych :

  • samozamykacz z ramieniem nożycowym do drzwi jednoskrzydłowych
  • samozamykacz z szyną ślizgową do drzwi jedno- i dwuskrzydłowych.

W sklepach znajdziemy również samozamykacze podłogowe do drzwi jedno- i dwuskrzydłowych, które idealnie sprawdzają się szczególnie w przypadku drzwi wykonanych ze szkła, gdyż nie zaburzają ich minimalistycznego designu.

W ofertach najbardziej uznanych producentów na rynku znajdziemy również samozamykacz z blokadą , który pozwala na otworzenie drzwi i zablokowanie ich na dogodną dla nas szerokość. Tego typu samozamykacz ma praktyczne zastosowane szczególnie w miejscach, gdzie często wynosi i przenosi się przedmioty. Jest to również świetne rozwiązanie do budynków mieszkalnych, kiedy chcemy wpuścić” do pomieszczenia trochę świeżego powietrza.

Samozamykacze często w występują w prostych, klasycznych modelach. Jednak nie musimy ograniczać się tylko do opcji z ostrymi krawędziami i wykończeniami. Zamykacze drzwi znajdziemy również w wersji soft”, której puszka jest opływowa i nie rzuca się w oczy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na techniczne parametry produktu. Przyjętą normą dla samozamykaczy przyjęto ok pół miliona cykli otwierania i zamykania drzwi. Jest to możliwe dzięki długotrwałym i wytrzymałym tworzywom takim jak mosiądz czy stal nierdzewna.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

informacjelodzkie_kf