Jaki system fasadowy wybrać?

3 min czytania
Jaki system fasadowy wybrać?

Nowoczesne budownictwo powoli odchodzi od tradycyjnego sposobu elewacji budynków, jakim jest użycie specjalnej mieszanki na bazie tynku. Jest to w dalszym ciągu główny sposób na wykończenie budynków, jednak na każdym kroku widzimy nowoczesne projekty architektoniczne, które łączą w sobie różne rozwiązania i faktury materiałów budowlanych. Często stosuje się zestawienie betonu z drewnem, które uzupełniane jest szklanymi elementami. Szczególnie widać to na przykładzie budynków publicznych, gdzie powszechnie stosowane są fasady szklane. Ogromne połacie szkła wyglądają niezwykle efektownie i nadają szyku z pozoru zwyczajnym budynkom.

Oszklone fasady aluminiowe

Szklane fasady wymagają odpowiednich elementów nośnych, na których ma się opierać cała konstrukcja. Niezwykle powszechne jest użycie aluminiowych profili. Aluminium jak rzadko które tworzywo nadaje się do budowy konstrukcji fasadowych sporych rozmiarów ze względu na kilka niezwykle istotne właściwości.

Po pierwsze, aluminium jest materiałem całkowicie odpornym na korozję, która sieje spustoszenie” szczególnie w przypadku metalowych belek konstrukcyjnych, które powoli stają się przeżytkiem. Aluminiowe elementy fasady są również odporne na trudne warunki atmosferyczne jak deszcz, grad czy intensywne promienie słoneczne, w efekcie czego struktura belek aluminiowych pozostaje nienaruszona.

Aluminiowe profile nadają się również do budowy różnego rodzaju brył, których kształt zależy wyłącznie od nas. Odpowiednio wyprofilowane belki mogą być podstawą budowy konstrukcji opływowych lub przypominających piramidy czy graniastosłupy. Dodatkowo aluminiowe wybór aluminiowej konstrukcji pozwala na wybór wśród dziesiątek dostępnych kolorów belek, które lakierowane są metodą proszkową. Dzięki temu w prosty sposób możemy dopasować odcień elementów konstrukcji do wystroju wnętrz.

Zalety systemów fasadowych

Fasady aluminiowo-szklane są najpopularniejszym typem tego rodzaju konstrukcji. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie nie tylko w przypadku dużych budynków użytkowych, ale również świetnie sprawdza się w nowoczesnych domach prywatnych. Wykorzystanie najnowocześniejszych technologii w celu zapewnienia oknom najwyższego poziomu szczelności sprawia, że szyby w aluminiowych konstrukcjach fasadowych są energooszczędne. Uszczelki znajdujące się w między zewnętrznymi a wewnętrznymi profilami są niepodatne na zmienną temperaturę dzięki zawartości kauczuku akrylonitrylowego, czyli popularnego EPDM. Oprócz doskonałej bariery termoizolacyjnej, szkło w systemach fasadowych posiada również właściwości dźwiękoszczelne, co ma duże znaczenie zwłaszcza jeśli chodzi o powierzchnie biurowe, gdzie cisza niezbędna jest do efektywnego wykonywania obowiązków przez pracowników.

Wykorzystanie fasad aluminiowych

Ściany słupowo-ryglowe wykonane z aluminium i szkła są powszechnie wykorzystywane w dużych budynkach użytku publicznego. Widać to na przykładzie biurowców, apartamentowców czy hal sportowych, gdzie oszklone elewacje zastąpiły tradycyjne tynkowe wykończenia. Nie jest to jednak rozwiązanie stosowane jedynie w wielkomiejskiej architekturze. Aluminiowe fasady obecne są również w domach prywatnych, których właściciele stawiają na nowoczesne rozwiązania. Dodatkowo duże, przeszklone powierzchnie umożliwiają doskonałe oświetlenie nawet największych pomieszczeń.

Gdzie kupić systemy fasadowe?

Konstrukcje aluminiowe w Warszawie i jej okolicy są systemami ogólnodostępnymi. Wiele firm posiada swoje punkty również poza stolicą, dlatego bez problemu możemy zaopatrzyć się w różnego typu systemy fasadowe.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

informacjelodzkie_kf