Policja Łódź: Trwają wojewódzkie obchody Święta Policji w Łodzi - zapraszamy na Rynek Manufaktury
W tym roku mija wyjątkowa bo 100. rocznica powstania Policji Państwowej. Datę te poprzedziło wiele imprez podkreślających 100-lecie naszej formacji. W szczególny też sposób postanowiliśmy uczcić tegoroczne Święto Policji, którego obchody w województwie łódzkim przypadły na 30 i 31 lipca 2019 roku. Patronat honorowy objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pani Elżbieta Witek.
W pierwszym dniu Święta Policji 2019 w Łodzi, przy najbardziej znanej łódzkiej ulicy Piotrkowskiej — odbyły się pełne ceremoniału uroczystości z udziałem Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Sylwestra Tułajewa oraz Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusza Augustyniaka, a także wielu innych znamienitych gości, wśród których bybyli:ojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Robert Baryła, parlamentarzyści, europarlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, biur KGP, zaprzyjaźnione służby mundurowe, w tym także delegacja zagranicza z Niemiec, przedstawiciele władz kościelnych, sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich oraz harcerstwa, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele różnych Instytucji współpracujących z Policją woj. łódzkiego, a także przewodniczący związków zawodowych, prezesi Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA.
Obchody rozpoczęły się wieczorną mszą święta w intencji Policjantów i Pracowników Policji, która odbyła się w Archikatedrze pw. Św. Stanisława Kostki w Łodzi.
W związku z Apelem Pamięci wystawiono posterunek honorowy przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz odsłoniętą w trakcie uroczystości tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy Policji Państwowej II Okręgu Łódzkiego, która swoje miejsce znalazła na Katedrze.
Tę wzniosłą ceremonię uświetniła orkiestra policyjna, kompania honorowa, pododdział towarzyszący oraz poczty sztandarowe. Po zajęciu miejsc przez gości na trybunie honorowej dowódca uroczystości złożył meldunek Ministrowi, który przywitał się z policjantami.
Następnie głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinsp. Andrzej Łapiński, który szczególnie serdecznie powitał wszystkich policjantów i pracowników Policji. Podkreślił rolę Święta Policji jako czasu uhonorowania służby na rzecz niezwykle ważnych wartości takich jak życie, zdrowie i mienie a także odpowiedniej chwili, aby podziękować za profesjonalną pracę na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego.
W dalszej części wręczone zostały medale i odznaczenia państwowe i resortowe, medale Za zasługi dla Policji, akty mianowania na wyższe stopnie policyjne, a także inne wyróżnienia, w tym przyznany decyzją MSWiA Medal Stulecia Utworzenia Policji Państwowej , który otrzymał Wojewoda Łódzki.
Wśród policjantów awansowanych przez KGP na stopień inspektora Policji znaleźli się Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego w Łodzi mł. insp. Jarosław Rybka i mł. insp. Tomasz Olczyk. Przypominamy, że 24 lipca 2019 roku w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda mianował Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi Andrzeja Łapińskiego na stopień nadinspektora Policji.
GRATULUJEMY wszystkim awansowanym i wyróżnionym !
Po przemówieniach okolicznościowych, odsłonięciu tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej II Okręgu Łódzkiego, złożeniu pod nią kwiatów, wyjątkowego Apelu Pamięci oraz złożeniu wieńca pod grobem Nieznanego Żołnierza ulicą Piotrkowską przeszła widowiskowa defilada, która wzbudziła duże zainteresowanie wszystkich zgromadzonych.
Już dzisiaj, 31 lipca 2019 roku, serdecznie zapraszamy na wyjątkowy PIKNIK, który zorganizowaliśmy na Rynku Manufaktury.
Czekać będziemy na Państwa już od godziny 15.30 kiedy to rozpoczniemy Turniej siatkówki plażowej o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Wezmą w nim udział reprezentacje funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Policji. Wręczenie pucharu zwycięskiej drużynie nastąpi około godz. 17.00 a wcześniej moc różnych atrakcji.
O godzinie 16.00 od bramy głównej Manufaktury przy ul. Ogrodowej wyruszy widowiskowa defilada, w której przemaszeruje Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi generał Andrzej Łapiński wraz z zastępcami, orkiestra reprezentacyjna KGP, funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, grupa rekonstrukcyjna z Radomia, delegacja zagraniczna kraju związkowego Branderburgia oraz policjanci aktualnie przechodzący kurs podstawowy w sieradzkim Ośrodku Szkolenia. Nie zabraknie także policyjnych motocykli i koni.
Po oficjalnym otwarciu pikniku koncert zagra Orkiestra Policyjna z Warszawy. Około 16.30 zapraszamy na szczególny pokaz musztry paradnej w wykonaniu funkcjonariuszy z Oddziału prewencji Policji w Katowicach.
W tym roku Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi współpracując z Zarządem Wojewódzkim NSZZP w Łodzi włączyła się w akcję charytatywną na rzecz wsparcia Stowarzyszenia Łódzkie Hospicjum dla Dzieci - Łupkowa, które zajmuje się opieką nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi wymagającymi stałego nadzoru i pielęgnacji.
Akcja pod hasłem Zostań Super Zakrętakiem polega na zbieraniu plastikowych nakrętek, zatyczek, opakowań po zabawkach z jajek-niespodzianek, łyżeczek i różnych plastikowych miarek np. do mleka, syropu itp.
Podjęliśmy wyzwanie zebrania 100 kg zakrętek na 100 rocznicę powstania Policji Państwowej i udało się ze sporą nawiązką ! Podczas pikniku KWP w Łodzi generał Andrzej Łapiński przekaże Prezes Stowarzyszenia symboliczny worek z zebranymi nakrętkami. Akcja trwać będzie nadal i mamy nadzieję, że na stałe wpisze się w pozasłużbowe działania policjantów z województwa łódzkiego.
Nie zabraknie regionalnych akcentów artystycznych, czyli koncertu Zespołu Pieśni i tańca Blichowiacy” z Łowicza.
Po tym występie KWP w Łodzi wręczy puchary drużynom biorącym udział w Turnieju siatkówki plażowej.
Około godz. 17.00 obejrzeć będzie można pierwszy z pokazów grupy rekonstrukcyjnej z Radomia, po którym zapraszamy do wysłuchania koncertu Orkiestry KWP Bełchatów.
Zapewniamy, że nie da się przejść obojętnie obok pokazu musztry paradnej w wykonaniu policjantów z Katowic, który zaplanowano ok. godz. 17.40.
Dzieci w wieku od 4 do 13 lat zachęcamy do wzięcia udziału w biegu z atrakcyjnymi nagrodami, który odbędzie się ok. godz. 18.30. Dla najmłodszych podczas pikniku przygotowaliśmy wiele konkursów. Będziemy uczyć bezpieczeństwa bawiąc.
Około godziny 19.30 niebo nad Manufakturą zrobi się naprawdę niebieskie. Z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej w górę wypuszczone zostaną okolicznościowe balony.
Bądźcie z nami w to wyjątkowe Święto 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. ZAPRASZAMY !
Skoro 100 rocznica to troszkę historii…
Od samego początku swego istnienia Policja Państwowa była mocno związana z losami odradzającej się po 123 latach zaborów Ojczyzny, udowadniając w kolejnych latach, że nikomu ani z zewnątrz, ani od wewnątrz kraju, nie pozwoli zniszczyć pokładanych w niej nadziei. Rozwijała się, a wręcz dorastała w okresie nie tylko budowania od podstaw nowoczesnych i demokratycznych struktur państwowych, niejednokrotnie wspierając procesy odbudowy wyniszczonego przez państwa zaborcze kraju.
Przed Policją Państwową stało wiele zadań związanych nie tylko z organizacją pracy i wyszkoleniem funkcjonariuszy, ale także z tworzeniem i utrwalaniem etosu służby. Wspólnie ze społeczeństwem doświadczała pierwszych lat niepodległości nasyconych entuzjazmem społecznym towarzyszącym odradzaniu się Ojczyzny, wspólnie z nim odczuła grozę upadku II Rzeczypospolitej wskutek zbrodniczego paktu Ribbentrop - Mołotow i wynikającego z jego postanowień IV rozbioru Polski. Funkcjonariusze Policji Państwowej w tragicznych latach niemieckiej i sowieckiej okupacji zdali egzamin z wierności niepodległej Rzeczypospolitej walcząc i ginąc w jej obronie od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej.
Koniec wojny nie oznaczał jednak kresu upokorzeń, jakich zarówno sama formacja, jak i jej funkcjonariusze doznawali ze strony nowej komunistycznej władzy w Polsce. Za to, że nosili policyjny mundur, i to bez znaczenia, czy w latach dwudziestolecia międzywojennego, czy pod przymusem w okresie okupacji hitlerowskiej, skazani zostali wraz ze swoimi rodzinami na życie poza społeczeństwem, do którego według nowej władzy nie pasowali. W ramach przemian społeczno-politycznych zachodzących w kraju po roku 1989 zrodziła się konieczność zerwania z represyjnością aparatu bezpieczeństwa PRL-u, a w szczególności uwolnienia się od upolitycznienia i upartyjnienia formacji. Na fali tych społecznych oczekiwań Sejm RP uchwalił Ustawę z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, która stała się sygnatariuszem powrotu formacji bezpieczeństwa do wartości tak mocno akcentowanych w okresie II Rzeczpospolitej. Podkreślić należy, że sama ustawa nie tylko starała się uczynić Policję spadkobierczynią swojej przedwojennej poprzedniczki, ale przede wszystkim dawała gwarancję przemian, w tym szczególnie tych jakościowych, starając się dostosowywać formację do współczesnych wyzwań, przed którymi Policja w tamtym czasie stanęła. Obie formacje stały się zatem nie tylko nowymi instytucjami bezpieczeństwa publicznego, ale także symbolem nowych, demokratycznych czasów, w których przy szło im funkcjonować. Więcej w Biurze Edukacji Historycznej - Muzeum Policji KGP przy ul. Orkana 14, gdzie otwarta została wystawa pt. Od Policji Państwowej do Policji/ KGP/
Autor: krystian