Trwają prace wykończeniowe przy nowych pawilonach dla hipopotamów -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Trwają prace wykończeniowe przy nowych pawilonach dla hipopotamów , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Hipopotamy karłowate będą mogły wprowadzić się do naszego ZOO, dzięki temu, że właśnie powstaje specjalny pawilon dla tych zwierząt. W ramach projektu wyburzono stare obiekty, rwają ostatnie prace nad pawilonem ekspozycyjno-hodowlanym, a do tego powstaną wybiegi zewnętrzne i woliera zewnętrzna z wybiegami. Projekt kosztuje 3,3 mln zł.

Hipopotam karłowaty (Hexaprotodon liberiensis) jest podobny do swojego bardziej znanego kuzyna - hipopotama nilowego, ale jest od niego dwa razy mniejszy
i siedem razy lżejszy. Długość jego ciała sięga 2 m, wysokość w kłębie 90 cm, waga dochodzi do 275 kg. Grubą skórę pokrywa cienki, łatwo wysychający i pękający naskórek. Długość życia 30 - 55 lat w niewoli, na wolności mogą żyć o wiele krócej. Hipopotam karłowaty pomimo niewielkich rozmiarów posiada groźną broń - duże kły, którymi może zadawać bardzo głębokie rany.

W porównaniu z hipopotamem nilowym, te karłowate są mało znane. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Jednym z powodów jest to, że hipopotamy karłowate są łatwym celem dla myśliwych ze względu na wysoką zawartość mięsa. Szacuje się, że na wolności żyje ok. 3000 osobników. Z tych powodów gatunek ten został objęty europejskim programem hodowlanym i jest nadzorowany przez koordynatora z ZOO w Bazylei. Hodowlana populacja liczy 126 osobników.