79. rocznica Zbrodni Katyńskiej, fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Wcześniej w intencji ofiar modlono się ma mszy świętej w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej.

- Śmierć oficerów polskich była wykorzystywana w cyniczny sposób przez ich katów. Mordercy przez cale lata zrzucali winę na kogoś innego. Wręcz obwiniali, tych którzy ujmowali się za ofiarami. Ci wszyscy,  którzy ginęli, nawet w chwili śmierci byli mocniejsi od swoich zabójców. Stoimy przy nich, bo mamy to głębokie przekonanie, że byli zwycięzcami w godzinie śmierci - powiedział podczas kazania arcybiskup Grzegorz Ryś.
 
- Spotykamy się w tym miejscu już od dawna, gdyż te rany trudno zagoić. Przez ponad 50 lat za pomocą fałszywej historii próbowano wymazać prawdę o zbrodni katyńskiej. Nie brakło jednak prawdziwych patriotów, którzy dbali, by ta pamięć przetrwała. I tym wszystkim osobom chciałbym podziękować. Szczególnie dziękuję Stowarzyszeniu „Rodzina katyńska”. Jesteśmy tutaj, a zatem pamiętamy o ofiarach tej strasznej zbrodni. Mam nadzieję, że pamiętać będą też następne pokolenia - powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski podczas uroczystości.
 
Ofiarami Zbrodni Katyńskiej był blisko 22 tys. oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, częściowo pochodzących z rezerwy, którzy po agresji ZSRR na Polskę zostali w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną jako jeńcy wojenni. Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.

Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi). Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu.