Nabór do projektu Muzeum Historii Polski zbiera świadectwa ważnych wydarzeń po 1989 roku

2 min czytania
Nabór do projektu Muzeum Historii Polski zbiera świadectwa ważnych wydarzeń po 1989 roku


Łódź zaprasza do wyjątkowego projektu, który pozwoli mieszkańcom współtworzyć historię najnowszą Polski. To szansa, by opowiedzieć o wydarzeniach, które zmieniły życie nas wszystkich – od powodzi tysiąclecia po pandemię i wojenne dramaty za wschodnią granicą.

  • Łódzki Dom Kultury angażuje mieszkańców w opowieść o Polsce po 1989 roku
  • Jak mieszkańcy Łodzi mogą podzielić się swoimi wspomnieniami i dlaczego to ważne

Łódzki Dom Kultury angażuje mieszkańców w opowieść o Polsce po 1989 roku

W sercu Łodzi rusza niecodzienna inicjatywa skierowana do wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami dotyczącymi ważnych momentów ostatnich dekad. Muzeum Historii Polski wraz z Łódzkim Domem Kultury zachęca do udziału w projekcie „MY, historia”, którego celem jest zebranie osobistych relacji świadków przemian społecznych, politycznych i kulturalnych od 1989 roku aż po dziś.

Projekt ma wyjątkową formę – zgromadzone historie zostaną bowiem wykorzystane na stałej wystawie muzealnej, a dokładniej w multimedialnym stanowisku „Historia niezakończona”. To przestrzeń znajdująca się na końcu ekspozycji, która ma skłaniać do refleksji nad tym, jak współczesne wydarzenia kształtują naszą rzeczywistość i jak kolejne pokolenia dopisują do niej własne rozdziały.

Jak mieszkańcy Łodzi mogą podzielić się swoimi wspomnieniami i dlaczego to ważne

Nabór trwa od 1 lipca do 31 sierpnia 2025 roku. Każdy, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania, może zgłosić swoje świadectwo dotyczące takich wydarzeń jak powódź tysiąclecia w 1997 roku, wejście Polski do NATO czy przystąpienie do Unii Europejskiej. Wśród tematów znalazły się także chwile trudne i przełomowe: śmierć Jana Pawła II, katastrofa smoleńska, organizacja Euro 2012, pandemia COVID-19 oraz wybuch wojny w Ukrainie.

To niepowtarzalna okazja, by głos zwykłych ludzi – ich emocje, doświadczenia i spojrzenie na historię – został usłyszany i zapisany na kartach muzealnej narracji. Dzięki temu każdy mieszkaniec Łodzi może poczuć się częścią wielkiej opowieści o Polsce ostatnich trzydziestu lat.

Zgłoszenia przyjmowane są przez cały lipiec i sierpień. Aby wziąć udział w projekcie, wystarczy przygotować krótką relację dotyczącą wybranego wydarzenia i przesłać ją zgodnie z instrukcjami dostępnymi w Łódzkim Domu Kultury.

Na podst. Łódzki Dom Kultury

Autor: krystian