Premiera V tomu monografii Łódź poprzez wieki z rozmowami jak przy kawie

2 min czytania
Premiera V tomu monografii Łódź poprzez wieki z rozmowami jak przy kawie


Łódź świętuje wyjątkową premierę! Najnowszy tom monografii miasta odsłania nieznane historie i rozmowy, które przybliżają codzienne życie łodzian. To wydarzenie, które każdy miłośnik historii i kultury powinien wpisać do kalendarza.

  • Premiera w Muzeum Miasta Łodzi z wyjątkowymi opowieściami o mieście
  • Unikalne świadectwa łódzkich ekspertów i pasjonatów miasta

Premiera w Muzeum Miasta Łodzi z wyjątkowymi opowieściami o mieście

Już 18 lipca o godzinie 17:00 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy Ogrodowej 15 odbędzie się długo wyczekiwana premiera piątego tomu monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Tym razem autorzy postawili na formę niezwykłych rozmów, które pozwalają spojrzeć na historię Łodzi z zupełnie innej perspektywy.

Ta część serii, zatytułowana „Rozmowy jak przy kawie”, to zbiór wywiadów i ciekawych wątków, które nie pojawiły się w poprzednich tomach. Redaktorem naukowym publikacji jest Mariusz Goss, który wraz z zespołem zadbał o to, by lektura była nie tylko wartościowa merytorycznie, ale też lekka i przystępna dla każdego czytelnika.

„Pracowaliśmy w warunkach wykraczających poza standardy naszej pracy. Musieliśmy co rusz dostosowywać się do nowych pomysłów, które w ostateczności temu tomowi bardzo pomogły. To widać choćby po dużym materiale ilustracyjnym, który tutaj się znajduje. Ten nietypowy sposób działania ma swoje uzasadnienie także w tym, że monografię czyta się lekko i przyjemnie. Są to rozmowy o Łodzi i ważne dla łodzian, dotyczące dnia codziennego, kultury czy sportu”

– podkreśliła Ewa Bluszcz, dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Unikalne świadectwa łódzkich ekspertów i pasjonatów miasta

Wśród bohaterów rozmów znaleźli się znani historycy z Uniwersytetu Łódzkiego, popularyzator dziejów miasta Ryszard Bonisławski oraz lokalni przewodnicy, lekarze i artyści – osoby, które na co dzień tworzą historię Łodzi lub ją pielęgnują. Dzięki ich opowieściom czytelnik może poznać mniej znane aspekty życia miasta oraz jego mieszkańców.

Monografia to efekt współpracy wielu ważnych instytucji miejskich – oprócz Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego zaangażowały się Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Archiwum Państwowe oraz Biblioteka Miejska. Ta wspólna inicjatywa stanowi ważny wkład w upamiętnienie 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi.

Dotychczas ukazały się już cztery tomy serii: pierwszy opisujący dzieje miasta od czasów starożytnych do 1821 roku (lipiec 2023), drugi obejmujący lata 1821-1914 (listopad 2023), trzeci poświęcony okresowi międzywojennemu (czerwiec 2024) oraz czwarty traktujący o czasach PRL i współczesności (lipiec 2024).

Nowa publikacja będzie dostępna do kupienia od dnia premiery zarówno podczas wydarzenia w muzeum, jak i później w księgarniach oraz na stronie internetowej Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Na podst. Urząd Miasta Łodzi

Autor: krystian