Aleksander Zwierko i jego wielkie projekty zmieniły oblicze Łodzi

W Łodzi pamiętają o jednym z najwybitniejszych architektów, który na zawsze zmienił oblicze miasta. Jego nowatorskie projekty wciąż budzą podziw i inspirują kolejne pokolenia mieszkańców. Poznaj historię Aleksandra Zwierki człowieka, którego wizja ukształtowała przestrzeń miejską Łodzi na dziesięciolecia.
- Architektura Łodzi z podpisem Aleksandra Zwierki
- Łódź dzięki Zwierce zyskała unikalne osiedla i wieżowce
Architektura Łodzi z podpisem Aleksandra Zwierki
27 maja 1924 roku przyszedł na świat Aleksander Zwierko, postać niezwykle ważna dla łódzkiego krajobrazu urbanistycznego. Choć urodził się w Nowogródku, to właśnie w Łodzi pozostawił swoje najważniejsze dzieła. Po trudnych latach wojennych i służbie w Armii Krajowej pod pseudonimem Okoń”, Zwierko ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej, gdzie zdobył solidne fundamenty do dalszej pracy twórczej.
Jego kariera rozpoczęła się od odbudowy powojennych zniszczeń we Wrocławiu, gdzie projektował zarówno budynki mieszkalne, jak i przemysłowe obiekty, takie jak Zakłady Górniczo-Hutnicze w Bolesławiu czy Zakłady Hutnicze Chrzanów”. Jednak to w Łodzi jego talent rozkwitł pełnią sił od połowy lat 50. XX wieku był głównym architektem Miastoprojektu, tworząc przestrzenie, które do dziś definiują charakter miasta.
Łódź dzięki Zwierce zyskała unikalne osiedla i wieżowce
Wśród najbardziej rozpoznawalnych realizacji Zwierki znajdują się m.in. Kapelusz pana Anatola na osiedlu Kurak oraz Domy Handlowe Juventus i Hermes miejsca tętniące życiem handlowym i społecznym. Jego śmiałe koncepcje wieżowców przy al. Piłsudskiego, ul. Piotrkowskiej, Roosevelta i Sienkiewicza wyznaczyły nowoczesny kierunek rozwoju miasta.
Niezapomnianym symbolem jego twórczości jest Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa, zwana przez mieszkańców łódzkim Manhattanem. Ten monumentalny kompleks powstał między 1972 a 1980 rokiem i do dziś stanowi przykład odważnej architektury mieszkaniowej z czasów PRL-u.
Za swoje zasługi Aleksander Zwierko został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagrodą Miasta Łodzi. Po przejściu na emeryturę w latach 80., poświęcił się spisywaniu wspomnień, które zawarł w książce Wsłuchany w sygnały ziemi nowogródzkiej”. Zmarł 27 lipca 2003 roku i spoczywa na Starym Cmentarzu w Łodzi.
Opierając się na: Urząd Miasta Łodzi
Autor: krystian