Szpital Madurowicza w Łodzi wśród najlepszych oddziałów przyjaznych kangurowaniu
Szpital im. Madurowicza w Łodzi zdobył prestiżowe wyróżnienie, które potwierdza jego wyjątkowe podejście do opieki nad wcześniakami. Rodzice najmniejszych pacjentów docenili miejsce, gdzie kangurowanie jest nie tylko praktyką, ale prawdziwą terapią ratującą życie.

Łódź z jednym z najlepszych oddziałów neonatologicznych w kraju

W czwartek, 15 maja, łódzki szpital im. Madurowicza odebrał nagrodę przyznaną przez rodziców wcześniaków w ogólnopolskim plebiscycie "Oddział Przyjazny Kangurowaniu". To wyróżnienie trafia do placówek, które nie tylko spełniają wysokie standardy medyczne, ale także aktywnie promują bliski kontakt "skóra do skóry" między noworodkiem a rodzicem – metodę znaną jako kangurowanie.

W rywalizacji udział wzięło aż 203 szpitale z całej Polski. Wyróżnione zostały jedynie te o drugiej i trzeciej referencyjności, które wykazały się szczególnym zaangażowaniem w zapewnianie wsparcia dla najmniejszych pacjentów oraz ich rodzin. Szpital im. Madurowicza znalazł się w elitarnym gronie pięciu najlepszych placówek w kraju.

Jak kangurowanie zmienia losy wcześniaków w Łodzi

Kangurowanie to nie tylko czuły gest – to sprawdzona metoda terapeutyczna, która według danych Światowej Organizacji Zdrowia znacząco obniża śmiertelność na oddziałach intensywnej opieki noworodkowej nawet o 40%. Dodatkowo zmniejsza ryzyko poważnych infekcji i pomaga maluszkom utrzymać właściwą temperaturę ciała.

– Od dawna staramy się, by kangurowanie było możliwe jak najszybciej po narodzinach wcześniaka. Cały nasz zespół dokłada starań, aby dziecko mogło bezpiecznie spędzać czas na ciele mamy lub taty – podkreśla dr n. med. Ewa Welfel, zastępca ordynatora Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w szpitalu im. Madurowicza.

To podejście sprawia, że rodzice czują się ważną częścią procesu leczenia swoich dzieci, a maluszki otrzymują najlepszy możliwy start mimo trudnych okoliczności wcześniactwa.

Inne placówki docenione przez rodziców wcześniaków

Obok łódzkiego szpitala nagrody odebrały również: Oddział Neonatologiczny Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, Klinika Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Zespół Oddziałów Neonatologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie oraz Kliniczny Oddział Neonatologii Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze.

To dowód na rosnącą świadomość i zaangażowanie polskich placówek medycznych we wspieranie rodziców i ich wcześniaków poprzez nowoczesne metody opieki.


Na podst. Urząd Miasta Łodzi