Sto lat temu odkryto mamuta i prażubra podczas budowy kanalizacji w Łodzi
Pod ulicami Łodzi kryją się niezwykłe skarby sprzed tysięcy lat! Odkrycia mamutów, prażubrów i nosorożców włochatych podczas budowy kanalizacji odsłaniają fascynujące tajemnice pradawnej przyrody naszego miasta. Poznajcie historię tych znalezisk, które wciąż zachwycają i inspirują!

Pradawne zwierzęta odkryte podczas prac kanalizacyjnych w Łodzi

Łódź to nie tylko miasto przemysłu i kultury – pod jej powierzchnią kryje się prawdziwa kopalnia historii naturalnej. Już sto lat temu, podczas budowy pierwszego kolektora ściekowego, natrafiono na szczątki zwierząt, które żyły tu tysiące lat temu. W maju 1925 roku w dolinie rzeki Karolewki, niedaleko dzisiejszej ulicy Obywatelskiej, na głębokości 4,5 metra wydobyto czaszkę nosorożca włochatego. Ten imponujący okaz można dziś podziwiać w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego, mieszczącym się w parku Sienkiewicza.

To jednak nie jedyne znalezisko z tamtych lat. W 1925 roku podczas prac w korycie rzeki Łódki odnaleziono poroże łosia, a rok później – cios mamuta o długości około 85 centymetrów, który został wydobyty na głębokości pięciu metrów u zbiegu al. Kościuszki i ul. Zielonej. Wszystkie te eksponaty trafiły do muzeum, gdzie są starannie przechowywane wraz z innymi szczątkami zwierząt znalezionych podczas regulacji rzek i budowy kanałów w Łodzi.

Unikalne fotografie i historie związane z odkryciami w Łodzi

W archiwach Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Łodzi zachowały się bezcenne zdjęcia dokumentujące momenty odkryć tych prehistorycznych skarbów. Jedno z nich przedstawia inżyniera Wacława Barszczewskiego przekazującego cios mamuta Edwardowi Potędze – dyrektorowi przedwojennego Muzeum Przyrodniczego. Ten ogromny cios o długości 2,5 metra został znaleziony 16 listopada 1936 roku podczas prac przy ul. Drewnowskiej i Okrzei. Leżał niemal dwa i pół metra pod ziemią w rowie obwodowym wykopanym na czas budowy krytego kanału rzeki Łódki.

Jak relacjonował „Express” z tamtych lat: „Jest to najlepiej zachowane wykopalisko w Polsce. Olbrzym zatonął w błotach i rozlewiskach wielkiej rzeki Łódki”. Edward Potęga podkreślał wagę tego znaleziska:

„Odnaleziono cios mamuta włochatego, młodego osobnika, a pochodzi on z okresu polodowcowego - liczyć może 12-15 tysięcy lat”.

Mimo prób poszukiwania pozostałych kości mamuta w dolinie Łódki, dalsze szczątki nie zostały odnalezione.

Prażubr z Łodzi – świadectwo dawnych czasów

Kolejne niezwykłe odkrycie miało miejsce 30 kwietnia 1937 roku podczas pogłębiania koryta rzeki Łódki między ulicami Okrzei i Wapienną. Na głębokości około 3,5 metra znaleziono doskonale zachowaną czaszkę prażubra – przodka współczesnego żubra, choć bardziej przypominającego krzyżówkę z turem. Przedwojenny „Głos Poranny” opisywał ją jako „kość czołową z rogami i część kości nosowej” w bardzo dobrym stanie.

Ten unikatowy fragment prehistorycznej fauny również znajduje się dziś w zbiorach Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego. Znaleziska takie jak ten potwierdzają, że okolice Łodzi były kiedyś domem dla wielu gatunków wielkich ssaków żyjących tysiące lat temu.


Opierając się na: Urząd Miasta Łodzi