Tragiczne wydarzenia w Łodzi: Mieczysław Silberstein i jego śmierć
31 marca 1876 roku w Łodzi przyszedł na świat Mieczysław Silberstein, postać, która na zawsze wpisała się w historię miasta. Jego tragiczna śmierć wstrząsnęła lokalną społecznością i wywołała falę represji wobec robotników.

Mieczysław Silberstein i jego wpływ na przemysł łódzki

Mieczysław Silberstein był nie tylko przedsiębiorcą, ale także doktorem nauk chemicznych oraz dyrektorem technicznym w firmie swojego ojca, Markusa. Jego działalność przyczyniła się do rozwoju przemysłu wełnianego w Łodzi, gdzie pełnił również funkcję dyrektora fabryki czesankowej Dąbrówka oraz Towarzystwa Akcyjnego M. Silbersteina. W czasach, gdy miasto przeżywało dynamiczny rozwój, jego zakład stał się jednym z kluczowych graczy na rynku.

Tragiczne wydarzenia z września 1907 roku

Wrzesień 1907 roku okazał się być punktem zwrotnym w historii zakładów Silbersteina. Po strajku robotników, który miał miejsce w sierpniu, przedsiębiorca podjął decyzję o zamknięciu zakładu. Jego nieustępliwość wobec żądań pracowników doprowadziła do dramatycznych wydarzeń. W trakcie burzliwego spotkania dotyczącego wypłaty zaległych wynagrodzeń, Mieczysław Silberstein został uwięziony przez strajkujących robotników. Po sześciu godzinach przetrzymywania i odmowie spełnienia ich żądań, doszło do tragicznego incydentu – jeden z robotników oddał strzał, kończąc życie przedsiębiorcy.

Wydarzenie to miało poważne konsekwencje. W odwecie za zabójstwo gen. Nikołaj Kaznakow wydał rozkaz rozstrzelania siedmiu robotników oraz jednej robotnicy. Z kolei sprawca morderstwa, Edward Feller, uciekł do Niemiec, jednak szybko został ujęty i skazany na śmierć. Władze carskie zaostrzyły represje wobec pracowników zakładów Silbersteina, co doprowadziło do zesłania wielu z nich na Sybir oraz osadzenia w więzieniach.

Te tragiczne wydarzenia pokazują nie tylko dramatyczny los jednostki, ale także napięcia społeczne tamtych czasów. Historia Mieczysława Silbersteina pozostaje ważnym przypomnieniem o walce o prawa pracownicze i konsekwencjach konfliktów między pracodawcami a zatrudnionymi.


Opierając się na: Urząd Miasta Łodzi