Lamus wraca na powierzchnię w Łodzi nowa przestrzeń w parku Kilińskiego!

2 min czytania
Lamus wraca na powierzchnię w Łodzi  nowa przestrzeń w parku Kilińskiego!

W Łodzi zbliża się wielka chwila rzeka Lamus znów zagości na powierzchni! Już wkrótce park im. Kilińskiego stanie się miejscem, gdzie historia spotyka nowoczesność, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się urokami natury.

  • Lamus wraca do Łodzi. Co nas czeka w parku Kilińskiego?
  • Nowe drzewa i ekosystem nad Lamusem

Lamus wraca do Łodzi. Co nas czeka w parku Kilińskiego?

Prace nad przywróceniem rzeki Lamus do życia rozpoczną się już w kwietniu. Projekt, który ma na celu ożywienie podziemnej rzeki, został starannie przygotowany we współpracy z konserwatorem zabytków oraz ekohydrologami. Dzięki temu mieszkańcy Łodzi będą mogli cieszyć się nową przestrzenią do wypoczynku i spacerów nad wodą.

W pierwszej kolejności uporządkowana zostanie zabytkowa roślinność parku, co pozwoli na gruntowne odświeżenie tej zielonej oazy. Po zakończeniu tych prac, nastąpi wydobycie Lamusa w centralnej części parku. Rzeka będzie miała około 1 metra szerokości i 80 metrów długości, a wokół niej powstaną nowe ścieżki, leżaki oraz strefa sportowa, co stworzy idealne warunki do relaksu.

Nowe drzewa i ekosystem nad Lamusem

W ramach projektu zaplanowano zasadzenie 26 nowych drzew oraz wzbogacenie parku o 800 mkw. krzewów i bylin oraz ponad 600 mkw. roślinności nadwodnej. Poziom wody w rzece będzie zmienny, co pozwoli na naturalny rozwój wodnej flory.

Specjaliści z Europejskiego Centrum Ekohydrologii przy Polskiej Akademii Nauk doradzili projektantom w zakresie doboru odpowiednich roślin. W planach jest także niewielkie zarybienie Lamusa gatunkami takimi jak pstrąg czy strzebla potokowa, co ma na celu wspieranie bioróżnorodności i budowę naturalnego ekosystemu.

Spacerując wzdłuż Lamusa, mieszkańcy będą mieli okazję poznać historię tego miejsca oraz dowiedzieć się więcej o hydrologii rzeki dzięki tablicom informacyjnym poświęconym roślinności wodnej i ochronie przyrody.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 14 milionów złotych, a jego realizacja potrwa około 12 miesięcy. To wyjątkowa szansa dla Łodzi na odzyskanie fragmentu swojej przemysłowej historii związanej z rzeką Lamus, która przez wiele lat była ukryta przed oczami mieszkańców.

Autor: krystian