Obchody 80. rocznicy likwidacji Getta Litzmannstadt w Łodzi
W miniony weekend odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę likwidacji Getta Litzmannstadt. Wydarzenie miało miejsce na terenie stacji Radegast, miejscu, które zapisało się w historii jako punkt odjazdu ostatnich transportów więźniów do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Obchody 80. rocznicy likwidacji Getta Litzmannstadt

Uroczystości zgromadziły przedstawicieli władz oraz społeczności lokalnej, mając na celu oddanie hołdu ofiarom tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Wśród uczestników znalazła się wojewoda łódzki, Dorota Ryl, która złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą w imieniu prezesa Rady Ministrów, Donalda Tuska. W swoich słowach podkreśliła znaczenie pamięci o tych, którzy stracili życie w tym dramatycznym okresie historii.

Historia Getta Litzmannstadt

Getto Litzmannstadt, utworzone przez nazistowskie Niemcy w lutym 1940 roku, było pierwszym gettem w okupowanej Polsce. Izolowane od reszty miasta, stało się jednym z największych skupisk Żydów w ówczesnej Europie. Warunki życia w getcie były skrajnie trudne, a tragedia mieszkańców była ogromna. Ostateczna likwidacja getta miała miejsce 29 sierpnia 1944 roku, kiedy to z Radegastu wyruszył ostatni transport więźniów, kierujących się ku nieuchronnemu losowi.

Obecność przedstawicieli władz i znaczenie pamięci

W obchodach rocznicowych wzięli udział także inni ważni przedstawiciele władz, w tym minister kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Wróblewska, oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Szymański. Ich obecność podkreśla znaczenie, jakie władze przywiązują do pamięci o tragicznych wydarzeniach przeszłości oraz konieczności edukacji przyszłych pokoleń w tym zakresie. Uroczystości stanowią przypomnienie o historii, która nie powinna zostać zapomniana, oraz o potrzebie budowania społeczeństwa opartego na szacunku i zrozumieniu dla różnorodności. Pamięć o Getcie Litzmannstadt jest nie tylko wspomnieniem o przeszłości, ale także przestrogą i zachętą do działania na rzecz pokoju i tolerancji w dzisiejszym świecie.
Na podst. Urząd Wojewódzki