Kapibary ponownie w łódzkim Orientarium – sympatyczne zwierzęta czekają na odwiedzających
Nowe mieszkańki łódzkiego Orientarium już przyzwyczajają się do swojego nowego domu. Mowa o dwóch młodych kapibarach, które zagościły w ogrodzie zoologicznym. Te urocze gryzonie przyciągają uwagę odwiedzających swoim niezwykłym wyglądem i spokojnym usposobieniem.
  1. Do łódzkiego Orientarium przybyły dwie sześciomiesięczne kapibary z Zamościa.
  2. Łódź kontynuuje hodowlę kapibar po śmierci ich poprzedniej przedstawicielki, Tenebris, w grudniu 2023 roku.
  3. Kapibary są gryzoniami z rodziny kawiowatych, znanymi ze swojego apetytu na roślinność.
  4. Odwiedzający mogą podziwiać kapibary codziennie od 9:00 do 19:00 w łódzkim Orientarium.

Kapibary, które niedawno przyjechały do naszego miasta, zamieszkały w towarzystwie tapirów anta. "Dobrze zniosły podróż i obecnie adaptują się do nowego środowiska," mówi Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium Zoo Łódź. Wkrótce do samic dołączy samiec, co pozwoli na rozwój hodowli.

Pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej kapibary, zwane czasem „świniami wodnymi”, są największymi gryzoniami świata. Ich dieta składa się głównie z traw, roślin wodnych, nasion, korzeni młodych drzew oraz niektórych owoców. Mają one unikalną zdolność do nieustannego wzrostu siekaczy, co jest charakterystyczne dla wielu gryzoni.

Życie kapibar w ich naturalnym środowisku to głównie stada liczące od 10 do 30 osobników, co pozwala na efektywniejszą obronę przed drapieżnikami i lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów. Ich obecność w łódzkim zoo jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale także okazją do edukacji na temat różnorodności biologicznej i potrzeby ochrony naturalnych siedlisk.

Jeśli chcesz zobaczyć te fascynujące zwierzęta, zaplanuj wizytę w Orientarium Zoo Łódź. To doskonała okazja, by przyjrzeć się bliżej nie tylko kapibarom, ale i wielu innym gatunkom, które znajdują tu swoje schronienie.


Na podstawie: Urząd Miasta Łodzi