Wybierając okna do naszego mieszkania, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak współczynnik przenikania ciepła. Określa on stopień izolacyjności cieplnej okna, a wartość, jaką powinien wynosić zapisana, jest w przepisach budowlanych. W artykule poniżej dowiemy się, ile powinien wynosić współczynnik przenikania ciepła, co jest przyczyną utraty ciepła przez okna, a także jakie oszklenie będzie najlepszym wyborem, aby miały dobrą izolację termiczną, oraz akustyczną.
Współczynnik przenikania ciepła w oknach
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że nieszczelne okno, posiadające niską izolację termiczną może doprowadzić do utraty nawet 40% ciepła. Dlatego też ważne jest, aby przy wymianie lub zakupie nowych okien dokładnie sprawdzić specyfikację techniczną konkretnego modelu. Izolację termiczną wyrażamy poprzez współczynnik przenikania ciepła U. Dodatkowo podzielić możemy je na kilka rodzajów:
- Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby
- Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej
- Uw – współczynnik przenikania ciepła całego okna
- Psi – współczynnik przenikania ciepła ramki montowanej wokół szyb
- g – współczynnik określający ilość promieniowania słonecznego przenikającego do wnętrza domu przez szybę
Szeroka oferta okien dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv
Współczynnik przenikania ciepła jest także z góry ustalony przez polskie prawo budowlane, które powinno być wysoce energooszczędne, co oznacza, że zużywać musi minimalną ilość energii potrzebnej do ogrzania domu oraz wody użytkowej. Inaczej mówiąc, izolacja termiczna polega na tym, aby ciepło, które wytwarzane jest za pomocą systemu ogrzewania, nie uciekało na zewnątrz przez nieszczelność naszych okien.
Normą, jaką wynosić powinien współczynnik przenikania ciepła okna, jest:
- Okna zewnętrzne – Maksymalnie Uw = 1,1 W/(m2 • K)
- Okna połaciowe – Uw = 1,3 W/(m2 • K)
Przepisy budowlane wspominają tylko o maksymalnych wartościach Uw, dlatego też możemy zdecydować się na okna o niższych parametrach, które zapewniają większą izolację. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku domu pasywnego, gdzie okna muszą wynosić maksymalnie Uw = 0,8 W/(m2 • K).
Co wpływa na utratę ciepła?
Najwięcej ciepła ucieka przez nieszczelne okna, spowodowane ich dużą powierzchnią i niewielką grubością. Uniknąć tego typu sytuacji możemy, dzięki montażu okien z pakietem wieloszybowym, gdzie pomiędzy szybami znajdują się komory wypełnione Argonem lub innym gazem. Dobrym rozwiązaniem są także ramki dystansowe wykonane z tworzywa sztucznego. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na izolacyjność, są profile. Energooszczędne okna posiadają grubsze ramy, wykonane z materiałów, które mają specyficzne parametry sprężystości, oraz odporności na wysokie temperatury.
Nie tylko okna mają wpływ na uciekanie ciepła, ale również ich nieprawidłowy montaż. Dlatego też do uszczelniania przestrzeni pomiędzy ścianą a ościeżnicą używa się piankę poliuretanową, a także ostatnimi czasy taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne.
Izolacyjność termiczna – jakie okna wybrać, aby ją zapewnić?
Chcąc mieć pewność, że nasze okna będą posiadać dobrą izolację termiczną, warto zdecydować się na okna o najniższym wskaźniku przenikania ciepła. Szczególnie budując nowy dom, budowany z materiałów o podwyższonej izolacji termicznej, takie rozwiązanie będzie odpowiednie. Dostosowując się do norm, możemy sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
Warto także zastosować takie rozwiązanie w nieco starszych domach, ale tylko wtedy, kiedy dany budynek jest do takich okien dostosowany, gdyż zbyt szczelne okna mogą blokować swobodny przepływ powietrza w systemie wentylacyjny. W tym przypadku należy, zamontować dodatkowe nawiewy.