Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach przypominają o konieczności noszenia elementów odblaskowych w okresie jesienno-zimowym. Funkcjonariusze w ramach akcji ,,Świeć Przykładem” i za pomocą hasztagów #daj się zauważyć#, #noś odblaski# prowadzą działania prewencyjne oraz profilaktyczne mające na celu poprawę bezpieczeństwa „niechronionych”. Do promocji działań prowadzonych na terenie Pabianic włączyli się siatkarze z PGE GiEK Skry Bełchatów.

Policjanci z pabianickiej jednostki policji apelują do niechronionych uczestników ruchu drogowego o noszenie elementów odblaskowych. Korzystanie z nich po zmroku, poza terenem zabudowanym, to obowiązek. Jednak najlepszą motywacją do ich noszenia jest fakt, że dzięki nim jesteśmy bardziej widoczni na drodze, a przez to bardziej bezpieczni. W akcję  #daj się zauważyć#, #noś odblaski# włączyli się także siatkarze z PGE GiEK Skry Bełchatów. Sportowcy dbają o swoich fanów przy pomocy różnorodnych serwisów i social mediów. Wsparli również pabianicką Policję, zachęcając do noszenia elementów odblaskowych, a tym samym do dbania o bezpieczeństwo na drodze. Bełchatowski klub ma na swoim koncie dziewięć mistrzostw Polski, siedem krajowych Pucharów oraz cztery Superpuchary. Jest to najbardziej utytułowany polski siatkarski klub XXI wieku w Polsce. Kilku graczy tej drużyny znalazło się w szerokim składzie reprezentacji Polski siatkarzy na sezon 2023.

Przypominamy, że gęsta mgła, szybko zapadający zmrok, opady deszczu i śniegu, to częsty scenariusz, z jakim należy liczyć się w okresie jesieni i zimy. Złe warunki pogodowe mają również negatywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Taka aura może przyczyniać się do zwiększenia ilości wypadków. Ma to szczególne znaczenie w kontekście niechronionych uczestników ruchu drogowego. Bez elementów odblaskowych są niedostatecznie widoczni dla kierujących. Dlatego policjanci kładą szczególny nacisk na wyposażenie pieszych i rowerzystów w odblaski. Prawidłowo noszone, powinny być umieszczone w takim miejscu aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych. Analizy pokazują, że po zmroku, „niechroniony” ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Daje to czas na reakcję i manewry pojazdem gwarantujące bezpieczeństwo niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.
Sierż. szt. Agnieszka Jachimek