Zwiedzający będą mogli skorzystać z oferty NCKF od piątku, 13 października. Instytucja działać będzie od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Bilety w cenie od 10 do 25 zł już są dostępne na stronie
Narodowe Centrum Kultury Filmowej (nckf.pl)
.Wystawy stałe
Z pewnością ogromne wrażenie na gościach NCKF zrobią wystawy stałe: „Kino Polonia” i „Materia kina”. Ta pierwsza to zapierająca dech w piersiach opowieść o ponad 120-letniej polskiej kinematografii – od jej prapoczątków po dzień dzisiejszy. Od Kazimierza Prószyńskiego, który skonstruował jedno z pierwszych urządzeń do rejestracji ruchomych obrazów, przez Aleksandra Hertza, który stworzył podwaliny przemysłu filmowego, przez lata 30. XX wieku, wojnę i socrealizm, po Polską Szkołę Filmową i Kino Moralnego Niepokoju, po Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego i Pawła Pawlikowskiego, których dzieła rozsławiły polską kulturę na świecie.
POLECAMY
TOP 10 najludniejszych miast w województwie łódzkim. Które na podium? [RANKING]
Cmentarzysko kiosków Ruchu. Niedaleko Łodzi jest tajemnicze miejsce! [ZDJĘCIA]
Trzy kinowe sale już wkrótce
Na tym nie kończą się atrakcje NCKF. Jeszcze w tym roku mają być otwarte trzy kinowe sale (jedna na ok. 170 miejsc i dwie po 49 foteli). Wszystkie zostały wyposażone w wysokiej jakości sprzęt projekcyjny i dźwiękowy, a największa – w projektory 35 mm. W salach kinowych, oprócz pokazów repertuarowych, odbywać się będą premiery filmowe, pokazy specjalne, projekcje festiwalowe, przeglądy i akademie (zarówno kina światowego, jak i w powiązaniu z wystawą Kino Polonia – filmu polskiego).
W przyszłości powstanie również dwupoziomowa biblioteka filmowa i trzecia wystawa stała „Mechaniczne oko”. Dla premier i festiwali przystosowano prestiżową przestrzeń Hali Maszyn, gdzie zainwestowano w ustroje akustyczne i projektor DCP.