UM Łódź: Konsultacje Gminnego Programu Rewitalizacji. Przyjdź do Fabryki Aktywności Miejskiej

3 min czytania

Co zmieni się w dokumencie? Co powinno się zmienić? O tym chętnie porozmawiają przedstawiciele i przedstawicielka Biura ds. Rewitalizacji i Mieszkalnictwa. Zapraszamy na najbliższe spotkanie do Fabryki Aktywności Miejskiej 14 września o godz. 17:00.

To pewnie skomplikowane

Gminny Program Rewitalizacji to dokument, który umożliwia realizację procesów rewitalizacyjnych w naszym mieście określa obszar, którego te procesy dotyczą, wyjaśnia, dlaczego akurat te przestrzenie im podlegają. Można w nim znaleźć wizję zrewitalizowanej Łodzi, dowiedzieć się, kto i w jaki sposób będzie ją wdrażał. Na ponad 200 stronach znajdują się wytyczne, sposoby działania, zdiagnozowane problemy i innowacyjne rozwiązania (czy wiesz, że łódzka rewitalizacja to jeden z pierwszych tak skomplikowanych procesów w Polsce?). Czy to oznacza, że trzeba być ekspertem, by to wszystko zrozumieć, ocenić, wyciągnąć wnioski i zaproponować konstruktywną zmianę? Niekoniecznie.

Znamy się to nie takie proste

Konsultacje społeczne potrwają do 2 października. Zmiany dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów uwzględnienia możliwości związanych z nową perspektywą unijną (20212027) oraz aktualizacji listy przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Biuro Rewitalizacji i Mieszkalnictwa zaplanowało rozmowy z mieszkańcami i mieszkankami. Jak sama nazwa wskazuje, nie ma lepszego wydziału niż ten zajmujący się rewitalizacją, by rozmawiać o programie rewitalizacji! Osoby, które możesz spotkać w trakcie dyżurów konsultacyjnych i spotkań, to eksperci i ekspertki. Tak samo zresztą jak Ty o ile zespół urzędowy chętnie wyjaśni Ci zapisy dokumentu, o tyle Ty możesz opowiedzieć, co warto w nim zmienić, by wizja rewitalizacji nie była jedynie tekstem w dokumencie a wspólnym celem.

TOP 11 najbardziej różowych miejsc w Łodzi! Tutaj róż leje się strumieniami! [ZDJĘCIA]

Nowe drogi i przebicia w Łodzi. Tymi przejściami pójdziesz na skróty! [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Czy mnie to dotyczy?

Rewitalizacja dotyczy centrum Łodzi. Może się wydawać daleko od Radogoszcza czy Marysina… Pozornie! Zmiany realizowane w Śródmieściu mają wpływ na wiele aspektów życia nas wszystkich. To nie tylko remonty, ale też związana z nimi poprawa usług, powstające nowe ulice i otwierające się przy nich kawiarnie. To zmiany w rozwiązaniach komunikacyjnych ile z nas przyjeżdża w weekend na Piotrkowską? Albo w tygodniu do pracy? Dzięki rewitalizacji nie tylko mieszkańcy Łodzi mogą efektywniej korzystać z centrum zwiększa się także ruch turystyczny. Tym bardziej warto wziąć udział w konsultacjach jesteśmy gospodarzami, to w końcu jeden ze sposobów współdbania o nasze miasto!

Konsultacje coś z tego wyniknie?

Spotkania i dyżury konsultacyjne to możliwość prezentacji swoich opinii i rekomendacji, ale również okazja do poznania poszczególnych aspektów rewitalizacji. Dla bardziej zorientowanych dostępne są formularze papierowe i internetowe. Można w nich opisać swoje sugestie lub o ile reprezentuje się instytucję, organizację lub sektor prywatny zgłosić propozycję przedsięwzięcia rewitalizacyjnego. To warunek i okazja, by uzyskać dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 20212027 w ramach działania dedykowanego wsparciu rewitalizacji obszarów miejskich.

Harmonogram konsultacji:

SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI

  • 14 września, godz. 17:0019:00 w sali warsztatowej przy ul. Tuwima 10

  • 26 września, godz. 16:0018:00, Biuro Aktywności Miejskiej, ul. Tuwima 10

  • dni robocze między 18 września a 2 października, godz. 12:0016:00, Biuro Rewitalizacji i Mieszkalnictwa, ul. Piotrkowska 171

Więcej szczegółów pod adresem:

vox.uml.lodz.pl/glosowania/gminny-program-rewitalizacji-miasta-lodzi/vid,125,m

Autor: krystian