UM Łódź: Fundacja Autism Team Łódź. Na czym polega jej działalność? [ZDJĘCIA]
Wyobraź sobie, że trafiasz na akademicką debatę o fizyce kwantowej. Wszyscy wokół mówią dziwnym językiem tam, gdzie zachodzi komunikacja, Ty widzisz najwyżej mniej lub bardziej finezyjnie ciągi znaków, niezrozumiałych zdań i wypowiedzi. Czy coś zrozumiesz? Pewnie niewiele. Czy ktoś potraktuje Cię poważnie, odpowie na Twoje pytania? Mało prawdopodobne.
Czasem fizyką kwantową może być codzienność dla osób w spektrum autyzmu świat bywa skomplikowany. By go lepiej objaśnić, lepiej zrozumieć, powstała Fundacja Autism Team.
Najdłuższe ulice w Łodzi. Która liderką? Uwaga, na liście nie ma Piotrkowskiej!
Najkrótsze ulice w Łodzi. Przy najmniejszej nie zmieściłby się dom! [RANKING]
Spektrum autyzmu… czyli?
Autyzm nie jest chorobą. Jest neurologicznym zaburzeniem rozwojowym, którego efektem są trudności w komunikowaniu uczuć, utrzymywaniu relacji oraz inne, zmysłowe odbieranie rzeczywistości. Nie ma jednego autyzmu jego objawy mogą mieć różne formy i nasilenie dlatego mówimy o jego spektrum. Jak często występuje? W Europie diagnozuje się je u jednego dziecka na sto. Na autyzm nie ma lekarstwa osoby w spektrum często nie potrafią się odnaleźć w rzeczywistości, rzeczywistość natomiast może powodować ich wykluczenie, tworzyć dystans. To wyzwanie demokracja to nie tylko przywilej podejmowania decyzji przez większość, to także obowiązek dbania o tych, których na co dzień nie widać w jaki sposób możemy zatem pomóc osobom w spektrum?
Fundacja Autism Team
Misją Fundacji jest społeczna inkluzja osób w spektrum włączenie wspomnianej grupy w różne aspekty życia, ułatwienie jej funkcjonowania w przestrzeniach społecznych edukacyjnych, naukowych i kulturalnych. Dużą rolę ogrywa tu rozwój ruchu samorzeczniczego osób w spektrum autyzmu w Polsce ich udział w programach edukacyjnych, kampaniach społecznych o ogólnopolskim zasięgu (m.in. Szkoła przyjazna dla autyzmu”, Jestem. Bądź ze mną”, STOP Przemocy!”). Fundacja tworzy i realizuje autorski model z zakresu edukacji włączającej uczniów i uczennice w spektrum autyzmu, adresowany do rad pedagogicznych w całej Polsce, inicjuje i koordynuje innowacyjne spotkania, seminaria, warsztaty z udziałem samorzeczników i samorzeczniczek. To przede wszystkim żywy dialog” skoncentrowany na człowieku, jego neuroróżnorodności oraz kluczowych aspektach determinujących rozwój zdrowej osobowości. Celem jest podnoszenie istoty samostanowienia osób w spektrum oraz poszerzanie świadomości społecznej, by realnie wpływać na poprawę jakości życia osób autystycznych, z niepełnosprawnościami niewidocznymi, ich rodzin.
Plac Dąbrowskiego w Łodzi kiedyś i dziś. Zobacz, jak się zmieniał [ZDJĘCIA]
Plac Wolności w Łodzi na przestrzeni dekad. Cofnij się w czasie! [ZDJĘCIA]
To nie wszystko. Autism Team prowadzi Społeczne Pogotowie Interwencyjne koordynowane przez Sylwię Kowalską, oferuje bezpośrednie i bezpłatne wsparcie doradcze, konsultacyjne i terapeutyczne dla osób w spektrum autyzmu i ich rodzin. Klub Świadomych Rodziców, prowadzony przez Ewelinę Błachowicz, powstał z myślą o wsparciu rodziców i opiekunów dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w spektrum autyzmu. Sekcja Artegracja, tworzona przez fotografa i grafika Michała Awina, zajmuje się szeroko rozumianą sztuką otwiera drzwi na kreatywną twórczość osób w spektrum, wzmacnia i promuje talenty, prowadzi warsztaty, tworzy przedmioty użytkowe. Klub Świadomej Młodzieży natomiast to inicjatywa Janka Gawrońskiego młodego społecznika, aktywisty i samorzecznika. W ramach klubu organizuje się bezpłatne warsztaty autorskie i spotkania, również w formule zdalnej, których celem jest rozwijanie mocnych stron, talentów i pasji neuroróżnorodnej młodzieży oraz chronienie tych słabszych.
Spektrum działań i wachlarz autyzmu
To jedynie ułamek kropla w morzu działań, tych realizowanych przez Fundację i tych potrzebnych, by osoby w spektrum autyzmu mogły sprawnie funkcjonować społecznie. To też wycinek większej całości w końcu normalność” to także rzecz umowna sami jesteśmy indywidualni w jej nieskończonym spektrum. Czemu zatem sobie wzajemnie nie pomóc? Dowiedz się więcej o Autism Team: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i
Autor: krystian