UM Łódź: Najnowocześniejsze technologie w fundacji Kolorowy Świat. Komu pomogą? [ZDJĘCIA]

2 min czytania

Z kompleksowej wirtualnej terapii mogą u nas korzystać pacjenci z mózgowym porażeniem, autyzmem, zespołem Downa i innymi dysfunkcjami rozwojowymi wylicza Piotr Hulewicz z fundacji. Virtualis to nie tylko gogle VR [wirtualna rzeczywistość red.], ale też całe oprogramowanie, które umożliwia zarówno prowadzenie terapii dostosowanej do indywidualnych potrzeb dziecka, jak i obserwację postępów. To także kontrolery oraz specjalna platforma wykorzystywana podczas zajęć z koordynacji ruchowej.

Takie rozwiązanie jest uzupełnieniem, a czasem nawet alternatywą dla tradycyjnej terapii. Praca z wirtualną rzeczywistością wydłuża czas aktywności dzieci i dodatkowo motywuje je podczas ćwiczeń. Wzmacnia też koordynację wzrokowo-ruchową.

Podziemna katedra na Stokach. Tajemnicze miejsce, do którego nie wejdziesz [ZDJĘCIA]

Egzoszkielet i nie tylko

W fundacji znajduje się również egzoszkielet sprzęt, który wyglądem może przypominać ten, w którym Ripley walczyła w finale Obcego 2” w reż. Jamesa Camerona. Egzoszkielet jest przeznaczony do rehabilitacji pacjentów z porażeniami i niedowładami w nóg. To mobilna, zewnętrzna powłoka, którą zakłada się na pacjenta i indywidualnie dopasowuje do jego potrzeb. Zasila się ją akumulatorowo, a steruje za pomocą silników. Egzoszkielet pozwala na wykonanie ruchów wstawania z krzesła i siadania na nim oraz na wykonywanie chodu w sposób naturalny z prawidłowym przenoszeniem obciążenia między kończynami. Pacjent uczy się prawidłowych wzorców chodu pod nadzorem fizjoterapeuty i z jego pomocą.

Przydatny jest również system VitalStim, który wykorzystuje prąd elektryczny do pobudzania mięśni znajdujących się w okolicach krtani, jamy ustnej, twarzy i gardła. Ten sprzęt jest stosowany jako uzupełnienie terapii neurologopedycznej, karmienia, zaburzeń połykania oraz przy porażeniu fałdów głosowych dodaje Piotr Hulewicz.

Co ważne, system VitalStim jest w 100% bezpieczny i dostosowuje się do indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Autor: krystian