Ogródki działkowe to popularne, szczególnie wśród seniorów, miejsca do spędzania wolnego czasu. Wiele osób decyduje się na zakup działki, aby mieć własny skrawek ziemi, na którym można przyjemnie spędzać czas. Taki ogródek może być w całości obsiany trawą (wymaga wówczas jedynie koszenia i podlewania) lub przeznaczony pod uprawę ulubionych kwiatów, krzewów, drzew czy warzyw.
Cisza i spokój w ogródku działkowym
Ogrody działkowe są zwykle oddalone od głównych ulic i centrów miast, dlatego to miejsca ciszy i spokoju. Można tam odpocząć od codziennych obowiązków, poczytać książkę, poobserwować przyrodę czy urządzić grilla. Tereny działkowe to także doskonałe miejsca do rozwijania swojego hobby związanego z uprawianiem warzyw, owoców, kwiatów czy krzewów ozdobnych. Jednak aby zbiory były udane, a rośliny zachwycały swoim pięknem, trzeba włożyć w ich pielęgnację dużo pracy. Wysiłek ten z pewnością wynagrodzi wyborny smak i zapach świeżych warzyw czy owoców. Działkowe plony idealnie sprawdzą się w przetworach i zimą przypomną smak lata. Uprawianie warzyw i owoców pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy, daje mnóstwo satysfakcji i jest świetną formą spędzenia czasu – oczywiście dla miłośników ogrodnictwa. Właściciele ogródków działkowych cenią je również za możliwość nawiązania kontaktów towarzyskich z sąsiadami, z którymi mogą spędzać czas, a także wymieniać się doświadczeniami.
POLECAMY
Te bloki w Łodzi są inne niż wszystkie! Wieża, szklane ściany i... piramidy [ZDJĘCIA]
Łódź jest pępkiem świata. Te miejsca wyglądają identycznie jak Londyn, Nowy Jork, Paryż... [ZDJĘCIA]
Ciężka praca i satysfakcja
O czym warto wiedzieć przed zakupem ogródka działkowego? Posiadanie ogródka działkowego, poza wieloma zaletami, wiąże się również z różnymi niedogodnościami.
Trzeba mieć świadomość, że użytkowanie ogródka działkowego jest związane z ciężką pracą fizyczną. Sadzenie, podlewanie, przycinanie krzewów czy koszenie trawnika wymagają siły i dobrej kondycji. Niektóre czynności, np. pielenie, wykonuje się w niewygodnej pozycji. Do tego dochodzą prace związane m.in. z malowaniem ogrodzenia, naprawą dachu czy odnawianiem wnętrza altanki. Właśnie dlatego osoby starsze i schorowane, które nie mają nikogo do pomocy, powinny dobrze przemyśleć decyzję dotyczącą zakupu działki. Może lepszym rozwiązaniem będą dla nich spacery po ogrodzie botanicznym lub odwiedzanie znajomych, którzy mają ogródki.
Działka wymaga czasu
Właściciel ogródka działkowego część swojego czasu musi przeznaczyć na prace związane z jego utrzymaniem i pielęgnacją roślin. Szczególnie wymagający jest teren, na którym uprawiane są warzywa czy owoce. W upalne bezdeszczowe lato trzeba dość często jeździć na działkę, żeby podlewać rośliny. Zamiast wpaść na niedzielny obiad do dzieci i spędzić trochę czasu z wnukami, trzeba gnać zrywać porzeczki, zanim opadną z krzewów. Ogródek żyje swoim rytmem, a jego plony uzależnione są nie tylko od pogody, ale też od odpowiedniej pielęgnacji.
Ogródek działkowy, poza regularną opieką, wymaga także nakładów finansowych. Działkowcy muszą też przestrzegać obowiązujących na terenie ogródków działkowych przepisów. Przed zakupem działki warto przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” i zapoznać się z obowiązującymi na danym terenie regułami.