Z danych wynika, że w 2023 r. ponad 30 tys. osób musi wymienić dowody osobiste z powodu upływu terminu ich ważności. Wnioski o nowy dokument możemy złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju, ale nie możemy już zrobić tego on-line. Wszystko dlatego, że nowe dowody są wyposażone w dane telemetryczne, czyli posiadają informacje o odcisku naszego palca. Z tego powodu musimy osobiście wybrać się do urzędu, aby z pomocą specjalnego urządzenia zeskanować wybrany palec dłoni.

Informacja o terminie ważności dowodu osobistego znajduje się na awersie lub rewersie dowodu osobistego – w zależności od rodzaju dowodu osobistego, którym się posługujemy.

Jak wymienić dowód osobisty?

Przydatne informacje dotyczące wymiany dowodu osobistego można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi w zakładce ZAŁATW SPRAWĘ: WYSZUKIWARKA SPRAW. Następnie należy wybrać zakładkę SPRAWY OBYWATELSKIE. Informacji udzielają też pracownicy infolinii Urzędu Miasta Łodzi +48 638 44 44.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składamy osobiście w jednej z trzech lokalizacji Oddziału Dowodów Osobistych i Ewidencji Ludności:

  • Smugowa 26A,
  • Piłsudskiego 100,
  • Piotrkowska 110.

Musimy pamiętać, aby wcześniej, za pośrednictwem strony internetowej wizyty.uml.lodz.pl, wyznaczyć wizytę w urzędzie. Można również to zrobić telefonicznie, korzystając z infolinii Urzędu Miasta Łodzi. 

POLECAMY

ulica
Najdłuższe ulice w Łodzi. Na liście nie ma Piotrkowskiej. Kto liderem?
Najkrótsze ulice w Łodzi. Przy najmniejszej nie zmieściłby się dom! [RANKING]

Wymiana dowodu osobistego - ważne informacje

  • wniosek należy złożyć na 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu osobistego (tyle mniej więcej potrzeba, aby wyprodukowany dowód osobisty został dostarczony do urzędu),
  • do wniosku dołączamy 1 fotografię,
  • wniosek możemy wypełnić na miejscu w urzędzie, można też pobrać wniosek ze strony internetowej Urzędu Miasta Łodzi, wydrukować i wypełnić w domu,
  • usługa związana z wymianą dowodu osobistego jest bezpłatna,
  • przy składaniu wniosku należy mieć ze sobą dowód osobisty.

Kary za nieważny dowód osobisty

Art. 79 ustawy o dowodach osobistych przewiduje możliwość nałożenia kary grzywny do 5 tys. zł lub kary ograniczenia wolności dla osób, które uchylają się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego.

Zgodnie z art. 80 ustawy o dowodach osobistych orzekanie o tej karze odbywa się na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Rejestr Danych Kontaktowych

Każdy łodzian może dobrowolnie dodać swoje dane (nr tel., adres e-mail) do Rejestru Danych Kontaktowych. Ideą powstania tego rejestru było zapewnienie szybkiego kontaktu na linii obywatel – administracja.

Mieszkańcy miasta Łodzi przekazują dane do tego rejestru najczęściej przy okazji realizacji innych spraw urzędowych, np. przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego lub realizacji obowiązku meldunkowego.

Przekazując swe dane, otrzymamy powiadomienia, np. poprzez SMS o tym, że dowód osobisty jest już do odbioru.