UM Łódź: Gdzie się wybrać, gdy na zewnątrz zimno? Najlepsze propozycje dla seniorów!

2 min czytania

Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora

W Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora starsze osoby mogą kreatywnie spędzić czas wolny i rozwinąć swoje pasje. Warto zainteresować się programem wybranej placówki (w Łodzi są aż cztery), ponieważ organizowane są tam warsztaty rękodzieła, zajęcia jogi czy ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. W Centrum można też skorzystać z nauki języka obcego czy kursu obsługiwania smartfona, a także pograć w brydża lub planszówki. Szczegółowy harmonogram zajęć znajdziesz na stronie

Miejska Strefa Kultury

W Łodzi prężnie działają ośrodki Miejskiej Strefy Kultury, które znajdziesz w każdej dzielnicy miasta. Ich oferta jest bogata w wydarzenia kulturalne, edukacyjne i sportowe. Oprócz tego szczególną uwagę poświęcają seniorom, organizując potańcówki, spektakle dla starszej młodzieży, kursy pisania książek czy międzypokoleniowe warsztaty. Listę wszystkich łódzkich instytucji znajdziesz na stronie

Najpiękniejsze mozaiki w Łodzi - nowe i z PRL. Która podoba Ci się najbardziej? [SONDA]

Jarmark Bożonarodzeniowy na Piotrkowskiej. Co na nim znajdziemy? [ZDJĘCIA]

Wybierz się do teatru

Teatr to kolejna propozycja na wyjście z domu, zmianę domowego dresu na eleganckie ubranie i oderwanie się choć na chwilę od szarej rzeczywistości. W repertuarze łódzkich teatrów znajdziesz zarówno lżejsze, komediowe spektakle, jak i te bardziej zmuszające do refleksji. W niektórych instytucjach organizowane są specjalne pokazy dla dojrzałych widzów. Bilety na takie spektakle możesz upolować wtedy w dużo niższej cenie!

Kolejna na liście naszych propozycji to wizyta w muzeum. Dziś zwiedzanie wystaw to prawdziwa przygoda. Ekspozycje często są interaktywne, uzupełnione o efekty dźwiękowe i pliki wideo. Ciekawą wystawę znajdziesz m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, w Białej Fabryce Geyera (ul. Piotrkowska 282), które jest największym w Europie muzeum poświęconym włókiennictwu i historii tkactwa. Zawiązał się tam nawet Klub Łódzkich Tożsamości, który zrzesza osoby w wieku 60+ zainteresowane historią Łodzi.

Pozycja obowiązkowa to także Muzeum Kinematografii w pałacu Karola Scheiblera (pl. Zwycięstwa 1). Poza zgromadzonymi tam filmami, plakatami, elementami scenografii, kostiumami, urządzeniami technicznymi oraz innymi pamiątkami związanymi z kinematografią, można tam też podziwiać przepiękne wnętrza pałacu. Na dziedzińcu czekają na nas elementy scenografii z kultowego filmu Kingsajz”.

Zimowy wieczór przed ekranem

Jesień i zima to doskonały czas nwa nadrobienie zaległości filmowych. Poza popularnymi multipleksami warto odwiedzać również mniejsze, studyjne kina, takie jak Kinematograf czy Charlie.

Wiele instytucji kultury przygotowało dla seniorów zniżki uprawnia do nich Karta Łodzianina. Część placówek oferuje też tańsze bilety w konkretne dni lub w określonych godzinach. Gdy za oknem ponuro i zimno, warto poszukać tam rozrywki i… możliwości spotkania z rówieśnikami.

Autor: krystian