Konieczne finansowanie we własnym zakresie

Do dziś, 19 października, nie ma pieniędzy, jakiejkolwiek decyzji w tej sprawie ani odpowiedzi, więc Miasto Łódź we własnym zakresie sfinansuje montaż paneli. Radni podjęli stosowną uchwałę na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Wnioski złożyliśmy 9 marca i dotąd nie mamy żadnej odpowiedzi, więc nie wiemy, czy dokumenty były niewłaściwie wypełnione, miały jakieś błędy czy po prostu nie dostaniemy pieniędzy, bo nie. – powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. – Podobno Fundusz wyczerpał już posiadane środki na ten cel, czeka na dodatkowe, ale oficjalnie takiej informacji nie dostaliśmy. Dlatego zdecydowaliśmy się nie czekać i przesunąć pieniądze w budżecie miasta. Z oszczędności mamy „wolne” około 10 mln i chcemy je przeznaczyć na montaż paneli fotowoltaicznych w 50 budynkach placówek edukacyjnych. To jest nasza odpowiedź na kryzys energetyczny.

POLECAMY

Restauracje w Łodzi, za którymi tęsknią łodzianie! Zniknęły z kulinarnej mapy bezpowrotnie [ZDJĘCIA]
Łódź, której już nie ma. Czy pamiętasz te kultowe miejsca? [ZDJĘCIA]

Panele fotowoltaiczne, czyli szansa na oszczędności

Dotychczas panele fotowoltaiczne są zamontowane tylko na dachu IX LO, instalacja kosztowała 129 888 zł z czego ponad 84,4 tys. zł pochodziło z dotacji WFOŚiGW w Łodzi. Inwestycja została zrealizowana w 2021 roku w ramach Planu dla Osiedli.

Montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli na realne oszczędności, co ma niebagatelne znaczenie wobec rosnących lawinowo cen energii. Spodziewamy się niestety kolejnego wzrostu cen. Na przykładzie IX LO mogę powiedzieć, że instalacja pozwala obniżyć koszt energii nawet aż o 75 procent, a zaoszczędzone pieniądze można wydać na inne potrzeby łódzkiej oświaty – powiedział Krzysztof Makowski, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej.

POLECAMY

fot. LightFieldStudios/envato.com
Seryjny morderca gejów z Łodzi. To jedna z największych niewyjaśnionych spraw polskiej kryminalistyki!
fot. ŁÓDŹ.PL
Najpiękniejsze drewniane budynki w Łodzi. Niepowtarzalny klimat! [ZDJĘCIA]

Za wcześnie, by wskazać konkretne placówki, na których planujemy montaż paneli, ale na pewno będą to budynki spełniające określone warunki, czyli po termomodernizacji oraz z przystosowanym do tego celu dachem, by instalacja nie stanowiła zagrożenia. Zgodnie z ustawą 30 procent, z wyprodukowanej z fotowoltaiki, energii musimy przekazać do sieci ogólnodostępnej, ale te 70 procent w zupełności zaspokoi potrzeby placówek w tym zakresie. Łódź pokazuje konkretne rozwiązania będące reakcją na kryzys energetyczny, o takie działania apelowaliśmy do rządu w uchwale Rady Miejskiej, oczekiwaliśmy także wsparcia finansowego z budżetu centralnego właśnie po to, aby promować rozwiązania ekologiczne i zapewnić sobie tańszą energię. Skoro rząd nie chce nam pomagać, bierzemy sprawy w swoje ręce, a pieniądze na ten cel pochodzą z budżetowych oszczędności, z inwestycji, które udało się zrealizować poniżej zakładanych kosztów. Nie chcemy oszczędzać kosztem uczniów czy nauczycieli, ale rozważnie i rozsądnie – dodał Krzysztof Makowski.