Odnowione detale

Demontaż rusztowań odsłonił odrestaurowane detale architektoniczne zdobiące budynek. Dostrzec można na nim liczne motywy klasyczne w postaci reliefów z wizerunkami efebów oraz kartusz z sową i pszczołami nad wejściem do budynku od strony al. Kościuszki, symbol mądrości i pracowitości. Od strony ul. Zamenhofa uwagę przyciąga płaskorzeźba z marabutami. Gmach wieńczy lśniąca wieżyczka obserwatorium astronomicznego (pierwszego w Łodzi) – gruntownie odrestaurowana i z nowym zegarem.

POLECAMY

Łódź, której już nie ma. Czy pamiętasz te kultowe miejsca? [ZDJĘCIA]

TOP 10 miejsc na jesienne spacery w Łodzi. Te zdjęcia robią ogromne wrażenie! [ZDJĘCIA]

Kościuszki 65 – remont dobiega końca

Prace remontowe trwały trzy lata, zakończyć mają się w grudniu. Odnowiono nie tylko wszystkie wnętrza, w tym klatkę schodową i audytorium. Wewnątrz powstała winda, której nigdy tam nie było, gmach zyskał sieć teleinformatyczną niezbędna dla funkcjonowania sądu. Zmienia się też jego otoczenie, co widać już zwłaszcza od strony ul. Wólczańskiej, gdzie powstał nie tylko podziemny parking, ale też nowa zabudowa w północnej części działki. W końcowym etapie prac budynek otoczą nowe ścieżki i chodniki, a ogrodzenie od strony ul. Wólczańskiej zostanie upodobnione do tego od strony al. Kościuszki i ul. Zamenhofa. 

Koszt remontu  to blisko 72 mln zł, na co złożyły się środki Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dotacja UE na jego docieplenie.

POLECAMY

Wyjątkowe budynki wydziałów łódzkich uczelni. Tak się studiuje w Łodzi! [ZDJĘCIA]

Najpiękniejsze drewniane budynki w Łodzi. Niepowtarzalny klimat! [ZDJĘCIA]

111 lat historii

Budynek wzniesiono w 1910 r. dla Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego, które funkcjonowało w nim do 1945 r. Po II wojnie światowej, od 1946 r. w budynku mieściła się Centralna Szkoła Partyjna PPR, od 1948 PZPR. W latach 50. XX w. budynek przejęło nieistniejące już X Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, a od 1970 r. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego wraz z  Instytutem Filologii Polskiej oraz Instytutem Anglistyki. W 1981 r. budynek był głównym miejscem strajku studentów uczelni łódzkich.

Sąd Apelacyjny w Łodzi odkupił budynek od UŁ w 2014 r.