UM Łódź: Cztery nowe parki leśne w Łodzi. Łącznie zajmą aż 22 hektary. Gdzie powstaną?
Dotrzymujemy słowa. W środę, 6 lipca, na sesję Rady Miejskiej trafią cztery projekty uchwał o utworzeniu kolejnych parków leśnych w Łodzi. O nowoczesnym mieście, w którym ludzie chcą mieszkać i do którego chce napływać kapitał, decyduje w dużej mierze także możliwość spędzania wolnego czasu na łonie przyrody, dlatego dobrze urządzone tereny zieleni w mieście są kluczowe z perspektywy rozwoju gospodarczego, demograficznego oraz jakości i komfortu życia mieszkańców mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.
Kolejne tereny wyłączone spod zabudowy
Chcemy, aby przestrzenie, które mają wartość przyrodniczą i są ważnym miejscem dla mieszkańców osiedli stały się centrami rekreacji i wypoczynku, a nie terenem kolejnych inwestycji mieszkaniowych dodaje Pustelnik.
Jednym z głównych argumentów przemawiających za utworzeniem nowych parków jest potrzeba ochrony istniejących, cennych przyrodniczo zadrzewień, które są ostoją dla różnych gatunków małych i dużych zwierząt, a także miejscem zapewniającym mikroklimat dla mieszkańców.
Proponujemy ustanowienie czterech nowych parków trzy w północnej części miasta oraz jednego parku w części południowo-wschodniej. Pierwszym z nich jest park Zbójnicki przy ul. Zaspowej oraz ul. Zbójnickiej. Jego nazwę zaproponowali sami mieszkańcy. Drugi to park im. rotmistrza W. Pileckiego przy ul. Cieplarnianej, Cedry i Rąbieńskiej. Trzeci park Trzy Wyspy przy ul. Cieplarnianej i Kotarbińskiego. Tę nazwę również wskazali mieszkańcy. I czwarty park Chojeński między ul. św. Wojciecha i Olechówką Antonina Majchrzak, radna, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.
Parki leśne w Łodzi ostoją dla roślin i zwierząt
Nowe parki to tereny bardzo różnorodne przyrodniczo, na których regularnie można obserwować różne gatunki ptaków, mniejszych zwierząt, a także sarny, dziki, lisy.
Są to również tereny dolin rzecznych, które szczególnie powinniśmy chronić w dobie zmian klimatycznych i związanych z tym problemów niedoboru wody. Utworzenie nowych terenów zieleni pozwoli ochronić drzewa i krzewy przed niepotrzebną wycinką, a pozostawienie aktywnych biologicznie rozległych terenów w dolinach rzecznych przyczyni się do ochrony naszych ubogich zasobów wodnych dodaje Majchrzak.
Tak, jak w ubiegłym roku, w ramach tworzenia koncepcji zagospodarowania nowych parków, miasto rozmawia z mieszkańcami.
To oni wiedzą najlepiej, w jaki sposób chcieliby spędzać tu czas. Pierwsza tura spotkań za nami, na kolejne warsztaty będziemy zapraszać w najbliższym czasie mówi Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że dobrze urządzone tereny zieleni są bardzo potrzebne.
To jednak nie koniec, ponieważ stale szukamy takich przestrzeni na łódzkich osiedlach i jesteśmy w kontakcie z radami osiedli dodaje Wierzbicka.
Autor: krystian