Czy w Łodzi trudno znaleźć pracownika?

2 min czytania
Czy w Łodzi trudno znaleźć pracownika?

Czy w Łodzi trudno znaleźć pracownika?

Łódź to specyficzne miasto, jeśli chodzi o rynek pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego mimo pandemii bezrobocie w województwie łódzkim spada. Wiąże się to nie tylko z przemysłową historią miasta i jego potencjałem, ale także szeregiem programów aktywizacji zawodowej, jakie zostały wprowadzone przez władze miasta. Zobaczmy zatem, czy dziś w Łodzi trudno jest znaleźć pracownika.

Rynek pracy w Łodzi

Według danych GUS na wrzesień 2021 roku aktualnie w mieście jest ponad 21,5 tys. osób bez pracy. Dla porównania pół roku wcześniej było to 300 osób więcej. To pozytywna informacja dla tych, którzy szukają pracowników w tym mieście. Oznacza to bowiem, że rynek pracy jest aktywny, a miasto wspiera poszukiwania pracodawców. Przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowania na nowe stanowiska, zarówno jeśli chodzi o pokrycie wynagrodzenia nowego pracownika, jak i samo utworzenie miejsca pracy. Wszystko jednak zależy oczywiście od stanowiska, na jakie rekrutujemy.

Jakie branże mogą mieć trudności ze znalezieniem pracowników w Łodzi?

Według prognoz generowanych przez Barometr Zawodów na 2021 rok w Łodzi większość branż nie powinna mieć problemów ze znalezieniem pracowników. Istnieją jednak branże deficytowe, gdzie rąk do pracy brakuje. Oznacza to, że poszukujący pracy w pewnych zawodach mają większe szanse w tym województwie, jednak pracodawcy mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiednich osób do pracy. Jakie to zawody?

W Łodzi według prognoz brakuje elektryków, mechaników i osób reprezentujących pokrewne branże. Niewielu jest też fizjoterapeutów czy masażystów. Kierowcy dużych pojazdów to także profesja deficytowa. Brakuje ponadto krawców, pracowników medycznych i księgowych.

Jak szukać pracownika w Łodzi?

Z pomocą mogą przyjść nie tylko popularne serwisy internetowe czy agencje pracy, ale także urząd miasta. Na początek warto zbadać rynek, publikując ogłoszenie na znanych portalach. W razie niepowodzeń z pomocą przyjść mogą wspomniane wyżej agencje pracy, jednak ta opcja oczywiście wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Zgłaszając się do władz miasta, możemy zaś liczyć nie tylko na pomoc, ale także dofinansowanie stanowiska, szczególnie jeśli szukamy pracownika na stałe. Coraz popularniejsze jest też dodawanie ogłoszeń na portalach społecznościowych. Nie tylko na prywatnym profilu, ale szczególnie na grupach dedykowanych poszukującym zatrudnienia.

Jakich pracowników najłatwiej znaleźć w Łodzi?

Ze statystyk PUP wynika, że największe problemy ze znalezieniem pracy mają osoby młode, przed trzydziestym rokiem życia, oraz niewykwalifikowane. Sytuacja na nie odbiega od średniej krajowej. Oznacza to, że pracodawcy próbujący obsadzić proste stanowiska będą mieli najmniejszy problem z odzewem. Znacznie łatwiej jest także w sektorze usługowym, który prężnie rozwija się w Łodzi mimo pandemii. Problemy, podobnie jak w całym kraju, mogą mieć natomiast firmy szukające pracowników wysoko wykwalifikowanych, szczególnie z branż technicznych czy medycznych.

Dowiedz się więcej na https://atlaswork.pl/obszar-dzialania/agencja-pracy-tymczasowej-w-lodzi

Autor: Materiał partnera

informacjelodzkie_kf