Jak wygląda przebieg leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Medycyna i stomatologia przeszły w ostatnich latach ogromną transformację, a technologie, które wykorzystują obecnie, gwarantują że wszelkie zabiegi są absolutnie bezpieczne i bezbolesne. Jedną z innowacji, która jest coraz powszechniej wykorzystywana w gabinetach dentystycznych, jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, które stanowi alternatywę dla tradycyjnego leczenia i gwarantuje znacznie większą precyzję oraz zmniejsza ryzyko ponownego leczenia po pewnym czasie.

Wskazania do leczenia kanałowego

Wskazań do leczenia kanałowego pod mikroskopem jest kilka, natomiast do najczęstszych należy nieodwracalne zapalenie miazgi zęba, powstałe w wyniku zbyt późnej interwencji stomatologa. Ubytek bądź zmiana próchnicowa, która na samym początku jest niewielka, z upływem czasu rozrasta się i dociera wgłąb zęba, gdzie powoduje początkowo odwracalne zapalenie miazgi. Jeśli dolegliwości bólowe są nadal ignorowane i pacjent w dalszym ciągu unika wizyty u stomatologa, odwracalne zapalenie stopniowo przekształca się w nieodwracalne i jedynym ratunkiem dla zęba jest już tylko leczenie kanałowe. Stosowane jest ono jednak nie tylko w sytuacji głębokiego ubytku czy dużej próchnicy, ale również wtedy, gdy ząb został złamany lub uszkodzony oraz jeśli na dziąśle obok zęba pojawia się niepokojąca zmiana, na przykład ropień.

Dlaczego stosuje się mikroskop?

Zazwyczaj przed podjęciem leczenia kanałowego, dentysta zleca wykonanie zdjęcia chorego zęba, które ma za zadanie ukazać liczbę oraz rodzaj ułożenia kanałów. Często zdarza się jednak tak, że ich położenie jest nietypowe, a dodatkowo kanały są bardzo wąskimi i niewielkimi strukturami. Leczenie kanałowe w klinice Supradent w Warszawie gwarantuje, że wszystkie kanały zostaną dokładnie oczyszczone i wypełnione, a tym samym pacjent nie będzie zmuszony do przeprowadzenia tzw. reendo, czyli powtórnego leczenia kanałowego. Mikroskop jest również gwarantem, że zabieg zostanie przeprowadzony na jednej wizycie oraz będzie jak najmniej uciążliwy dla pacjenta, ze względu na dokładność i precyzję, na jaką pozwala jego użycie.

Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na powiększenie obrazu od 6 do 25 razy. Zazwyczaj używany jest nie od początku samego zabiegu, ale od momentu, w którym dentysta rozwiercił już koronę zęba. Początek leczenia kanałowego pod mikroskopem jest więc podobny do tradycyjnego - następuje usunięcie próchnicy i rozwiercenie zęba tak, aby stomatolog dostał się do korzeni. Wówczas bardzo przydatny staje się mikroskop, dzięki któremu znalezienie wejścia do kanałów, nieraz trudno widocznych gołym okiem, nie sprawia większego problemu. Równie proste staje się w tej sytuacji oczyszczenie i wypełnienie kanałów, które dzięki znacznemu przybliżeniu i doskonałemu oświetleniu, gwarantowanemu przez zastosowanie mikroskopu, zajmuje znacznie mniej czasu i jest dużo dokładniejsze. Po przeprowadzeniu niezbędnych zabiegów, następuje zamknięcie komory zęba i założenie wypełnienia - co ważne, dzieje się to zazwyczaj w trakcie jednej, kilkugodzinnej wizyty. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że użycie mikroskopu jest absolutnie nieinwazyjne i nie powoduje żadnego dyskomfortu u pacjenta.