Szafka na pralkę - kiedy zdecydować się na zabudowę?

Szafka na pralkę jest idealnym rozwiązaniem, jeśli pralka nie pasuje do wnętrza, nie chcemy jej eksponować lub zwyczajnie wolimy, by sprzęty domowe były ukryte. Zalet schowania pralki w szafce jest jednak więcej - można dzięki niej nie tylko uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, co jest szczególnie cenne na małych metrażach, ale również stworzyć funkcjonalną zabudowę, która będzie ważnym elementem wyposażenia wnętrza.
Szafka na pralkę - gdzie ją umieścić?
Umieszczenie szafki na pralkę we wnętrzu zależy oczywiście od miejsca, w którym mamy zamiar podłączyć ją do odpływu - może to być łazienka, kuchnia lub specjalne pomieszczenie gospodarcze. W większości polskich mieszkań wciąż najczęściej ustawia się pralkę w łazience, jednak w domach o większym metrażu coraz większym powodzeniem cieszy się tworzenie specjalnego pomieszczenia służącego jedynie do prania i suszenia. Pralnia to świetne rozwiązanie - tutaj również bardzo dobrze sprawdzi się szafka na pralkę. Zabudowa może być przeznaczona jedynie do ukrycia pralki, ale może też być częścią większej całości - z miejscem do przechowywania, dodatkowymi półkami czy wysuwanymi koszami. Jeśli metraż na to pozwala, warto zwrócić uwagę na zabudowy mieszczące zarówno pralkę jak i suszarkę - zazwyczaj są to wysokie, sięgające sufitu szafki, z powodzeniem ukrywające zarówno sprzęt jak i detergenty, kosze na bieliznę a nawet deskę do prasowania czy inne, niezbędne w każdym domu elementy wyposażenia. Jeśli pralka umiejscowiona jest w kuchni, sprawdzi się zabudowa pod blatem - szafka o specjalnych wymiarach, pod którą umieszczamy pralkę. Szafka na pralkę może być zamykana drzwiczkami, ale popularne są również mniej standardowe rozwiązania, jak kolorowe zasłonki czy przesuwane rolety. Jeśli pralka jest nowa i jej wygląd nie kłóci się z wystrojem wnętrza, można również pozostawić szafkę otwartą, nie montując żadnego elementu zamknięcia. W łazience natomiast, często ukrywa się pralkę pod umywalką, łącząc zabudowę z półkami do przechowywania kosmetyków i akcesoriów łazienkowych.
Szafka na pralkę w małych metrażach
Niesłusznie uważa się, że w niewielkich przestrzeniach, zabudowa pralki jest zbędnym wymysłem. Paradoksalnie, jest to jednak świetny sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania i ukrycia wszelkich domowych akcesoriów czy nawet małego AGD. Zabudowę tego typu można umieścić nawet w małej łazience - projektowanie jej musi jednak być przemyślane, warto wykorzystać każdą lukę. Jeśli instalacja wodna na to pozwala, warto również rozważyć mniej oczywiste rozwiązania, jak stworzenie zabudowy np. w przedpokoju lub wydzielenie małego pomieszczenia gospodarczego w pokoju dziennym. Szafka na pralkę może być wówczas elementem większej całości, a jeśli zabudowa będzie wyglądać jak zwykła szafa, nikt nie domyśli się, że kryje ona pralkę czy inne sprzęty gospodarstwa domowego. Należy jednak pamiętać, że szafka powinna mieć konkretne wymiary a projektowanie zabudowy trzeba powierzyć specjalistom. Pralki przeznaczone do zabudowy mają konkretne wymiary, które należy wziąć pod uwagę. Próby zabudowania nieprzeznaczonych do tego pralek wolnostojących mogą grozić spięciem instalacji elektrycznej a nawet pożarem.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski