3 najczęstsze przyczyny niewiarygodnych wyników na alkomacie

W ostatnich latach alkomaty stały się niezwykle popularne. Wynika to z większej świadomości kierowców, wyższych kar za jazdę pod wpływem alkoholu i coraz niższych cen tych niezwykle przydatnych urządzeń. Dodatkowo alkomaty są proste w użyciu i pozwalają na szybkie wykonanie pomiaru. Jednak, aby alkomat był faktycznie przydatny, niezbędne jest jego prawidłowe działanie. Co jest najczęstszą przyczyną błędnych pomiarów?
Nieskalibrowane urządzenie
Najczęstszą przyczyną błędów w pomiarach jest brak kalibracji. Wielu właścicieli chcąc zaoszczędzić rezygnuje z niej, tymczasem jest ona kluczowa dla prawidłowego działania urządzenia. Kalibracja alkomatu polega na dostrojeniu sensora i oprogramowania tak, aby wynik był wiarygodny i rzetelny. Kiedy należy przeprowadzić kalibrację?
- Po upływie określonego czasu lub wykonaniu określonej ilości pomiarów, w zależności, co nastąpi pierwsze. Informacje na ten temat umieszczone są w instrukcji obsługi.
- Jeśli na wyświetlaczu pojawia się informacja o błędzie lub napis CAL.
- Przy podejrzeniu, że wyniki mogą być nieprawidłowe. Przykładowo, gdy alkomat pokazuje wynik wskazujący na spożycie alkoholu, mimo że użytkownik go nie pił.
Nieprawidłowe użytkowanie
Dla prawidłowości wyników ważny jest również sposób wykonywania pomiaru. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku alkomatów półprzewodnikowych, które mogą reagować na inne substancje, zaburzając prawidłowość wskazywanego wyniku. Prawidłowe korzystanie z alkomatu pozwala wyeliminować ten problem, ale błędy mogą skutkować rozkalibrowaniem lub nawet uszkodzeniem alkomatu. Dokładna instrukcja wykonywania pomiaru znajduje się w instrukcji obsługi.Są jednak pewne zasady, które sprawdzają się przy każdym alkomacie.
- Wykonuj badanie co najmniej po 30 minutach od spożycia alkoholu.
- Nie przeprowadzaj pomiaru w ciągu 20 minut od wypalenia papierosa.
- Badania nie przeprowadzaj również przez 20 minut od skończenia jedzenia.
- Przerwa między kolejnymi pomiarami powinna wynosić minimum 10 minut.
Niewłaściwe przechowywanie
Wydawać by się mogło, że najlepszym miejscem do przechowywania alkomatu, jest schowek samochodowy. I na pewno tak jest ze względu na wygodę, jednak jest to duży błąd, który może spowodować rozkalibrowanie lub uszkodzenie urządzenia. Alkomat bowiem, należy przechowywać w wyznaczonym zakresie temperatur, który najczęściej wynosi od 0 do 40 lub 50 stopni. To oznacza, że zarówno mrozy, jak i upały mogą być szkodliwe. Dlatego najlepiej alkomat przechowywać w domu lub w firmie, gdzie panuje w miarę stała temperatura.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski