Policjanci z łódzkiej grupy Speed zatrzymali 49-latka, który wbrew przepisom i w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, poruszał się samochodem bez włączonych świateł mijania. W trakcie kontroli okazało się, ze nie posiada uprawnień do kierowania gdyż zostały mu wcześniej zatrzymane.
4 lutego 2021 roku około godz. 8:55 patrol z łódzkiej grupy Speed zauważył kierującego volkswagenem, który w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza poruszał się bez włączonym świateł mijania. Mundurowi zatrzymali auto do kontroli. Za kierownica siedział 49-letni mieszkaniec powiatu poddębickiego. Podczas sprawdzania w policyjnych bazach danych na jaw wyszło, że poddębiczanin ma zatrzymane prawe jazdy od 2015 roku i od tego czasu nie powinien się poruszać po drogach samochodem. Mundurowi ukarali mężczyznę dwoma mandatami karnymi na kwotę 700 zł, na jego konto kierowcy wpłynęły 2 punkty karne. Pojazd został przekazany osobie wskazanej przez kierowcę.
Policjanci przypominają!!!
Kierowco, prawo jazdy możesz stracić za:
- kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem alkoholu bądź środków podobnie działających do alkoholu.
W tym przypadku sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do nawet 15 lat. W sytuacji gdy kierowca spowoduje wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem alkoholu sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku gdy osoba wobec której taki zakaz został orzeczony będzie nadal poruszała się pojazdem wówczas musi liczyć się z konsekwencjami wynikającymi z art. 244 kodeksu karnego, w którym to artykule ustawodawca spenalizował niestosowanie się do orzeczenia sądu. Za to przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
- przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 kilometrów na godzinę wyrażone przepisami ogólnymi lub wyznaczone znakami drogowymi.
W chwili ujawnienia przez funkcjonariuszy tego typu wykroczenia kierującemu zostanie zatrzymane prawo jazdy oraz wszczęte postępowanie administracyjne celem utarty uprawnień na 3 miesiące. Jeśli w tym czasie kierujący nie powstrzyma się od kierowania pojazdami i zostanie ponownie zatrzymany do kontroli drogowej (niekoniecznie wynikającej z przekroczenia prędkości) wówczas kara administracyjna zostanie przedłużona o kolejne 3 miesiące, a zatem w sumie kierujący nie będzie posiadał uprawnień na okres 6 miesięcy od daty pierwszego wykroczenia. W przypadku gdy obowiązuje decyzja administracyjna i po raz kolejny ten sam kierowca zostanie zatrzymany do kontroli drogowej wówczas musi się liczyć z decyzja ponownego skierowania go na egzamin prawa jazdy.
- przekroczenie 24 punktów karnych.
Jeżeli kierujący przekroczy dopuszczalny limit punktów karnych nie straci uprawnień w sposób automatyczny lecz na mocy decyzji administracyjnej zostanie wysłany na egzamin kontrolny na który musi stawić się w podanym terminie do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Co ważne egzamin ten musi zostać zaliczony w ciągu 6 tygodni od daty otrzymania decyzji administracyjnej. Pozytywny wynik egzaminu jest równoznaczny z wyzerowaniem konta kierowcy. W przypadku negatywnego wyniku egzaminu kierujący traci uprawnienia i całą procedurę związaną z nabyciem uprawnień przechodzi od początku tak jak kierujący ubiegający się o uprawnienia.
- niepłacenie zasądzonych alimentów.
Osoba która posiada prawo jazdy, a którą sąd zobowiązał do określonych świadczeń administracyjnych, unika ich płacenia, bądź też zataja składniki majątku a by nie płacić alimentów, ponosi odpowiedzialność karną w myśl art. 209 kk. Grozi za to kara nawet 2-letniego pozbawienia wolności. W sytuacji gdy świadczenie alimentacyjne nie jest spełniane a uprawniony uzyskał świadczenie z funduszu alimentacyjnego organ samorządowy może wystąpić przeciwko dłużnikowi z wnioskiem o zatrzymanie jego prawa jazdy. W tego typu przypadku kierujący po spełnieniu określonych warunków, między innymi podjęcia pracy, może je odzyskać.
sierż. sztab. Jadwiga Czyż
WRD KMP w Łodzi